Stát domácnostem v rámci "úsporného tarifu" zadotuje ceny energií. Přerozdělí na to 30,6 mld. Kč. Domácnosti mohou získat až 16 tisíc. (Ilustrační foto - redakční koláž)

Stát domácnostem zadotuje ceny energií v rámci tzv. „úsporného tarifu“. Vláda na to z veřejných zdrojů přerozdělí celkem 30,6 mld. Kč. Domácnosti mohou v rámci úsporného tarifu získat pomoc maximálně 16 tisíc korun. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Úsporný tarif má domácnostem v Česku pomoci s vysokými cenami energií.

Z vyčleněné sumy 30,6 mld. Kč vláda rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. MPO má řešení i pro odběratele tepla z tepláren, kteří také původně do státní podpory nebyli zahrnuti.

Začlenění domácností s vlastními kotelnami nebo centrálním vytápěním z tepláren je součástí pozměňovacích návrhů, které dnes ráno schválil sněmovní hospodářský výbor.

Příspěvek na energie u domovních kotelen dostanou společenství vlastníků jednotek, bytová družstva nebo podobní vlastníci kotelen. Stejný systém by měl fungovat u centrálních zdrojů tepla.

O tom, jak bude pomoc konkrétně vypadat, rozhodne podle Síkely vláda zhruba na přelomu července a srpna.

„Věřím, že vláda na tuto pomoc poskytne minimálně původně dohodnutých 27 miliard. To v kombinaci s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje zajistí domácnostem příspěvek až 16.000 korun,“ řekl.

Síkela: „Vláda díky tomuto nástroji získá možnost naprosto flexibilně rozhodnout, jak domácnostem s energiemi pomůže a na základě svého nařízení jim přispěje takovou částkou, jakou uzná za vhodnou, a to kdykoliv a opakovaně.“

Pro domácnosti napojené na teplárny má MPO podle Síkely připraveny dvě varianty řešení. V první by mohla vláda poskytnout až deset miliard korun na modernizaci tepláren.

„Teplárny výměnou za to avizovaly, že tuto pomoc zohlední v konečných cenách pro odběratele,“ uvedl.

Tento postup však musí schválit Evropská komise a její rozhodnutí se česká strana podle Síkely v těchto dnech snaží urychlit.

Připravenou má i druhou variantu, ve které počítá s tím, že by stát těmto domácnostem pomohl také prostřednictvím úsporného tarifu.

Elektromobil vyloučen

Síkela informoval, že domácnosti dostanou příspěvek automaticky, jeho přesnou výši zjistí ve vyúčtování. Podpora se nebude vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

„Vláda díky tomuto nástroji získá možnost naprosto flexibilně rozhodnout, jak domácnostem s energiemi pomůže a na základě svého nařízení jim přispěje takovou částkou, jakou uzná za vhodnou, a to kdykoliv a opakovaně,“ doplnil Síkela.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová se pozastavila nad tím, že novela energetického zákona byla předložena až po dlouhých měsících, a že vládní koalice chce navíc ještě novelu na poslední chvíli upravit.

„Ta pomoc je pomalá, je nedostatečná, ale my to podpoříme,“ uvedla.

Schillerová kritizovala vládu také za to, že zatím nepředstavila parametry tarifu. Ministr Síkela následně uvedl, že vláda rozhodne o konkrétní podobě tarifu na přelomu července a srpna, nejpozději v srpnu.

„Věřím, že občané tuto pomoc obdrží ještě před koncem této topné sezony,“ reagoval.

Už dříve naznačil, že opatření by mělo platit od letošního října. Jeho případné opakovaní bude podle Síkely záviset na sociální naléhavosti a fiskální odpovědnosti vlády.

Ministři na pomoc firmám a domácnostem slíbili vydat 66 miliard korun.

Opoziční čučkaření

Pokud se tato podpora podle exministra průmyslu Havlíčka (ANO) rozpočítá pro letošní a příští rok, lidé ji ve vyúčtování ani nepostřehnou. Označil ji za „čučkaření“.

Účinným řešením by podle něj bylo zastropování cen energií. Přes své výhrady opozice hodlá návrh úsporného tarifu podpořit.

„Nebudeme si brát občany jako rukojmí,“ deklarovala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Ministr Síkela se podle jeho předchůdce Karla Havlíčka chová jako Jára Cimrman.

„Zase pozdě,“ řekl Havlíček o návrhu úsporného tarifu.

„Na Slovensku platí 1500 korun za MWh a mají to zastropované,“ dal Havlíček vládě za příklad Slovensko. I pro Českou republiku je podle něj cestou zastropování cen.

„I když pomoc vlády je pomalá a nedostatečná, je to aspoň něco,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Stát zadotuje i teplo do domácností

Na základě doporučení sněmovního hospodářského výboru by se příspěvek mohl vztahovat nejen na elektřinu a plyn, ale i na teplo. Maximální možná výše příspěvku by se mohla zvýšit z vládou navržených 20 tisíc korun na 30 tisíc korun.

Sněmovna schválila tarif

Tzn. Úsporný tarif odsouhlasila Poslanecká sněmovna. Pro zákon hlasovalo všech 115 přítomných poslanců. Zákon podpořila i opozice, i když k němu měla výhrady.

Schválenou novelu energetického zákona ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Proti původnímu vládnímu návrhu Sněmovna rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. (sfr)


ÚSPORNÝ TARIF: MODELOVÉ PŘÍKLADY MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU: