Globální Rada pro finanční stabilitu (FSB) na podzim navrhne celosvětová pravidla pro regulaci kryptoměn. Reaguje tím na prudké výkyvy na trzích s kryptoměnami, které podle FSB podtrhly potřebu regulace tohoto odvětví. Rada to uvedla ve své nejnovější zprávě.
Upozornily na to Novinky.
FSB je mezinárodní organizací monitorující globální finanční systém, sdružuje finanční regulátory a představitele centrálních bank a ministerstev financí skupiny největších ekonomik světa G20.
„Kryptoaktiva a trhy vyžadují účinnou regulaci a dohled odpovídající rizikům, která představují,“ uvedla FSB ve své zprávě.
S tím, že na říjnovém zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 představí návrhy ohledně podoby regulace a dohledu.
FSB doposud odvětví kryptoměn pouze sledovala a uváděla, že nepředstavuje systémové riziko.
Nedávné výkyvy na trzích s kryptoměnami nicméně podle FSB zdůraznily jejich vrtkavost, strukturální zranitelnost a rostoucí propojení s širším finančním systémem.
FSB uvedla, že v současnosti se kryptoaktiva využívají především ke spekulacím. Pokud mají kryptoměny sloužit jako platidlo, je podle FSB zapotřebí zajistit jejich silnou regulaci.
Vloni v listopadu byl stanoven nový rekord bitcoinu, když se kurz vyšplhal až na 1 473 090 Kč. Od té doby ale tato kryptoměna navzdory větším či menším výkyvům spíše oslabuje. Největší propad přišel během května a června letošního roku, kdy hodnota nejznámější kryptoměny na světě, bitcoinu, klesla z 900 tisíc na méně než půl milionu. Aktuálně se kurz pohybuje mírně po 500 tisíci Kč za 1 bitcoin.
V Evropě se záměr na regulaci kryptoaktiv objevil ještě před pandemií v prosinci 2019. V září 2020 Evropská komise přijala návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto-assets; MiCA).
Evropští zákonodárci a členské státy EU doslova před pár dny odsouhlasili masivní regulaci kryptoměnového prostoru, na kterou se čekalo dva roky. Jde o celosvětově první ucelenou regulaci kryptoměn a digitálních aktiv.
Regulatorní novinka se dotkne všech, kdo kryptoaktiva vydávají, tedy tvůrců, poskytovatelů služeb s nimi spojených a také kryptoaktiv jako takových.
S kryptoměnami nakládající společnosti, které budou chtít nadále provozovat své služby i na území EU, si budou muset zařídit licence (v kterékoli zemi EU). A podobně jako v bankovním sektoru také garantovat mnohem větší ochranu zákazníka. (sfr)