Babišovo opoziční ANO žádá po vládě, aby urychleně připravila novelu letošního státního rozpočtu, tedy rozpočtu na rok 2022. Zákon o státním rozpočtu na rok 2022 přitom Poslanecká sněmovna schválila teprve před týdnem (ve čtvrtek 10. března). Česko až do té doby fungovalo v tzv. rozpočtovém provizoriu.
ANO požaduje, aby Fialova vláda co nejrychleji připravila novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Oznámila to šéfka poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová.
Vláda ČR s novelou rozpočtu počítá později, a to až v době, kdy budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 10. března schválila státní rozpočet ČR, který vypracovala a předložila nová vlády Petra Fialy (ODS). Schválený rozpočet počítá se schodkem 280 miliard korun.
Je to o 97 miliard méně, než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO).
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již před několika dny prohlásil, že nebude novelu zákona o státním rozpočtu připravovat v nejbližších dnech a týdnech.
Podle Schillerové však není dostatek času a je potřeba posílit kapitoly ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí, obrany nebo vnitra.
„Je potřeba pomoci teď hned firmám,“ prohlásila Schillerová.
Ta již dříve uvedla, že novela (tedy změna) rozpočtu je nevyhnutelná.
„Doufám, že se Zbyněk Stanjura a Petr Fiala konečně probudí a pomůžou našim lidem. Zohlední nastalou bezpečnostní krizi a pochopí, že škrtat ve výdajích na obranu je v současné situaci čiré bláznovství,“ zdůraznila Schillerová.
Premiér Fiala uvedl, že vláda upraví státní rozpočet až tehdy, až to bude potřeba.
„Určitě příštích několik měsíců budeme žít s tímto rozpočtem, peníze nikomu nedojdou,“ konstatoval Fiala.
Novelizovat státní rozpočet chce až tehdy, až budou zřejmé dopady pomoci na rozpočet, a také v jakých kapitolách konkrétně je nutné jej upravit.
Podle stínového ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka má nyní vláda ideální příležitost využít výrazně vyššího zisku energetické skupiny ČEZ. Pro letošní rok její vedení očekává čistý zisk 38 až 42 miliard korun. Čistý zisk ČEZ v roce 2021 dosáhl 9,9 miliardy Kč.
Stát tak podle Havlíčka získá výrazně vyšší dividendu, která může činit mezi 25 až 30 miliardami korun, což je o deset miliard korun více, než za rok 2021. (sfr)