Průmysl v ČR v listopadu 2021 meziročně zdražil ceny o 13,5 procenta, přitom stát firmám stále platí výplaty prostřednictvím programu Antivirus, a to už od loňského března. Ceny zemědělských výrobců byly meziročně vyšší o 14,6 procenta, stavebních prací o 7,9 procenta a tržních služeb pro podniky o 1,8 procenta.
Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziročně o 13,5 procenta. Výrazně se zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly vyšší o 26,4 procenta, chemických látek a výrobků o 54,8 procenta a dřeva, papíru a tisku o 25 procent.
V odvětví elektřiny, plynu a páry se ceny zvýšily o 5,6 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 6,3 procenta.
Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 3,9 procenta, snížily se pouze ceny masa a masných výrobků o 1,1 procenta.
Ceny dopravních prostředků klesly o 0,6 procenta, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 2,5 procenta, ceny motorových vozidel naopak vzrostly o 4,9 procenta
Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se zvýšily především ceny meziproduktů o 22,1 procenta a energií o 21,2 procenta.
Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 7,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 17,1 procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 1,8 procenta. Vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 8,7 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 6,5 procenta, za vydavatelské služby o 2,7 procenta a za služby v oblasti skladování a podpůrných služeb v dopravě o 2,4 procenta.
Nižší byly ceny za informační služby, a to o 1,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 1,6 procenta.
V Antiviru už bylo vyplaceno 50 miliard
Stát přitom firmám stále platí výplaty prostřednictvím programu Antivirus, a to už od loňského března.
Odcházející Babišova vláda na konci listopadu navíc schválila na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) prodloužení režimu A programu Antivirus do 28. února 2022.
Vztahuje se na případy, kdy je zaměstnancům nařízena karanténa nebo izolace z důvodu onemocnění covid-19. Výše příspěvku je stanovena na 80 procent uznatelných nákladů (náhrada mzdy vyplacená zaměstnanci + odpovídající výše zákonných odvodů), maximálně však 39 tisíc korun na zaměstnance a měsíc.
Zároveň znovu aktivovala režim B na období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022. Zaměstnavatelům tak bude tedy opět možné poskytnout příspěvek i na vyplacené náhrady mezd zaměstnancům z důvodu poklesu odbytu.
Uleví firmám, které nemůžou fungovat naplno, protože mají významný počet zaměstnanců na ošetřovném nebo v karanténě, mají omezené vstupy nezbytné k jejich činnosti (například z důvodu pandemie chybí nějaká součástka, ze které firma vyrábí svůj produkt), nebo je z důvodu pandemie omezená poptávka po službách či produktech firmy.
Výše příspěvku z režimu B je 60 procent vyplacené náhrady mzdy, včetně pojistného, maximálně 29 tisíc korun měsíčně na zaměstnance.
Od poloviny března 2020 byla dosud vyplacena celková podpora ve výši 50 miliard korun rozdělená na 11 miliard korun v programu Antivirus A, 18 miliard korun v režimu Antivirus B a 21 miliard korun v režimu Antivirus A+.
Celkem bylo podpořeno 1 073 133 zaměstnanců. Program tak pomohl udržet pracovní místo více než každému třetímu zaměstnanci v soukromé sféře.
U průměrného podpořeného zaměstnance program přispěl na více než 4 jeho měsíční výplaty.
Ceny průmyslových výrobců v EU: říjen 2021
V zemích Evropské unie (EU), podle údajů zveřejněných Eurostatem, byly ceny průmyslových výrobců v říjnu meziměsíčně vyšší o 5 procent.
Nejvíce se zvýšily ceny v Belgii o 11,2 procenta. V Rakousku vzrostly ceny o 4,5 procenta, v Německu o 3,8 procenta, na Slovensku o 2,9 procenta, v Polsku o 2,7 procenta a v Česku o 1,9 procenta. Nejvíce klesly ceny v Estonsku, a to o 2,1 procenta.
V říjnu meziročně vzrostly ceny v EU o 21,7 procenta. Ke zvýšení cen došlo ve všech zemích EU. Nejvíce vzrostly ceny v Irsku o 89,9 procenta, v Dánsku o 39,8 procenta a Belgii o 34,5 procenta.
V Německu byly ceny vyšší o 17,5 procenta, v Rakousku o 16,9 procenta, v Polsku o 15,7 procenta, v Česku o 11,6 procenta a na Slovensku o 11,4 procenta. (pel)
Čipová krize drtí Škodovku: Automobilka znovu zastavila výrobu. Zaměstnanci berou 80 % platu