Inflace v ČR zesiluje. Spotřebitelské ceny v říjnu roku 2021 meziročně stouply o 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst od října 2008, kdy se inflace vyšplhala na 6 procent. Nejvíce za uplynulý rok zdražily potraviny, bydlení nebo oděvy.
Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
„Spotřebitelské ceny vzrostly v říjnu oproti září o 1 procento. Ceny rostly téměř ve všech oddílech spotřebního koše. Výjimkou byly pouze nižší ceny potravin, kdy například průměrná cena brambor, 10,61 Kč/kg, byla nejnižší od února 2015,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
V meziročním srovnání se ceny zvýšily o téměř 6 procent, což bylo nejvíce za posledních 13 let.
Meziročnímu růstu dominovaly ceny bydlení a pohonných hmot.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v říjnu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě výše zmíněného vzrostly též ceny nájemného z bytu o 3,5 procenta a ceny vodného a stočného shodně o 5,5 procenta.
Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta.
O téměř 11 procent zdražily oděvy a obuv.
Lidé si více připlatili také za stravovací a ubytovací služby, kde se zvýšily ceny o 6,1 procenta.
Zdražily také některé potraviny. Například cena polotučného trvanlivého mléka stoupla o 13,1 procenta, u olejů a tuků o 15,9 procenta a cukru o 17,4 procenta.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta.
ČNB v obavách z růstu inflace zvýšila v minulém týdnu základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Jedná se o nejvyšší zvýšení od roku 1997. (pel)
Vláda schválila státní rozpočet ČR na rok 2022. Schodek má být 377 miliard. ČSSD proti
ČNB krotí inflaci: Zvýšila úrokové sazby na 2,75 procenta. Prudce zdraží úvěry i hypotéky