Největším znečišťovatelem v Česku je už sedmý rok v řadě neratovická chemička Spolana. Celkově výrazně vzrostlo množství vypouštěných rakovinotvorných látek nebo těch, které poškozují hormonální systém. Zvýšilo se i množství látek toxických pro vodní organismy, včetně kyanidů.
Vyplynulo to z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ), které zveřejnila ekologická organizace Arnika na webu.
Významně vzrostly emise styrenu a formaldehydu z průmyslových provozů napříč republikou.
Nejvíce je zvýšila firma MEA Metal Applications z Plzně, a to o 12 tun. Naopak klesly emise skleníkových plynů a rtuti, jejichž hlavním zdrojem jsou uhelné elektrárny.
Mezi největšími znečišťovateli dominují velké průmyslové podniky z Moravskoslezského, Středočeského a Ústeckého kraje a Vysočiny.
“Kvůli technologickým změnám průmysl vypouští celou řadu nových škodlivin, jako jsou PFAS nebo bromované dioxiny, které nikdo vůbec nemonitoruje. Proto důrazně vyzýváme k aktualizaci legislativy a rozšíření seznamu sledovaných látek,” uvedl Jindřich Petrlík z Arniky.
Spolana v Neratovicích žebříček nejvíc znečišťujících podniků vede už posedmé v řadě. Hlavním důvodem je podle zprávy ekologické organizace vypouštění karcinogenů při výrobě PVC a dalších surovin během výroby plastů. Podle Arniky je 89 tun rtuti druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ.
Hlavními zdroji emisí rtuti do ovzduší zůstávají hnědouhelné elektrárny, především elektrárna Počerady. Meziroční emise rtuti z této elektrárny se přitom mírně snížily o asi 10 kg (z 383 na 372,5 kg za rok).
Množství látek nebezpečných pro vodní organismy vypuštěných do vod se za loňský rok zvýšilo o zhruba 2 tuny.
Na vině je podle Arniky nárůst množství vypuštěného zinku a jeho sloučenin z čistíren odpadních vod v Praze a Otrokovicích a také těžkých kovů z huti Liberty v Ostravě.
Na znečištění vod se ale významně podílejí i kyanidy, které loni způsobily ekologickou katastrofu na řece Bečvě.
Nejvíce kyanidů loni podle Arniky vypustila čistička odpadních vod v Ostravě, Deza z koncernu Agrofert je na čtvrtém místě.
Potěšující je podle Arniky trvalý pokles emisí plynů způsobujících kyselé srážky. Jejich největšími zdroji zůstávají severočeské hnědouhelné elektrárny a hutní provozy v Moravskoslezském kraji.
Meziročně se množství oxidu uhličitého snížilo o více než 10 milionů tun na 53 milionů tun. (pel)