Evropská komise (EK) reaguje na strmý růst cen energií. Brusel chystá návrh nástrojů, jak proti raketovému nárůstu bojovat na celoevropské úrovni. Babišova vláda přispěje na energie lidem s nízkým příjmem a seniorům. Tzv. „energetické šeky“ by jim měly kompenzovat zvýšení cen elektřiny a plynu.
Eurokomisařka Kadri Simsonová uvedla, že všechny země mohou ke zmírnění dopadů současného vývoje použít standardní nástroje v podobě úprav daně z přidané hodnoty či spotřebních daní, případně přímo podpořit spotřebitele. Komise podle ní zároveň přijde s návrhem možností, kterými by šlo situaci řešit i na celoevropské úrovni.
Ve Španělsku se v posledních měsících ještě více než v ostatních evropských státech včetně Británie prudce zvýšily ceny elektřiny a plynu. Vláda v Madridu se po letních masivních protestech v několika španělských městech proto rozhodla snížit v zimních měsících daň z elektřiny.
Důvodem strmého růstu energií je jednak přísnější politika kvůli ochraně klimatu, ale také oživování ekonomik po pandemii koronaviru. Poptávka se ale zvyšuje v době, kdy je slabší nabídka.
Jak informovala TN.cz, Babišova vláda se rozhodla zadotovat energie lidem s nízkým příjmem a seniorům. Tzv. „energetické šeky“ by jim měly kompenzovat zvýšení cen elektřiny a plynu.
Stát jim zaplatí třetinu až polovinu z částky, o kterou se cena energie navýší.
„Evropská zelená politika uměle zdražuje energie, tedy výrobu, takže třeba evropští výrobci hnojiv ztrácejí konkurenceschopnost. Těží z toho jejich rivalové v USA, jimž energie tolik nezdražují. Navíc kvůli dražším hnojivům hrozí v Evropě výrazněji než jinde zdražování potravin,“ okomentoval ekonom Lukáš Kovanda situaci na Twitteru.
Podle vicepremiéra a ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je cíl tzv. Evropské zelené dohody 55 procent příliš komplikovaný, protože v současné době je potřeba zdroje na nastartování ekonomiky po koronavirové krizi.
Za nereálný označil cíl Bruselu také český premiér Andrej Babiš (ANO). (pel)
Brusel rekordně zdražuje elektřinu: Ceny emisních povolenek v EU vyskočily nad 60 eur za tunu