Velká Británie se potýká s masnou krizí. Některým výrobcům dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě nenahraditelný. Reálně tak hrozí, že budou muset přerušit dodávky masa a z pultů obchodů by tak zmizelo britské maso.
Důvodem nedostatku oxidu uhličitého v Británii je prudký růst cen zemního plynu, americká společnost CF Industries přitom pokrývá 60 procent britského trhu s CO2.
Ředitel podniku Tony Will se kvůli tomu má sejít s britskou vládou.
CF Industries kvůli prudkému růstu velkoobchodních cen plynu zastavila výrobu ve svých dvou závodech na hnojiva v Teesside a Cheshire. Plyn od ledna podle organizace Oil & Gas UK zdražil o 250 procent.
Plyn CO2 se používá k omráčení zvířat před porážkou, ve vakuovém balení potravinářských výrobků, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Slouží i k sycení piva, cideru a dalších nápojů.
Podle Nicka Allena z Britské asociace zpracovatelů masa nemohou jatka bez CO2 fungovat.
„Britské vepřové maso a britská drůbež zmizí z regálů,“ řekl .
Kromě toho Spojené království po brexitu a pandemii trpí nedostatkem řidičů nákladních aut, což zhoršilo zásobování obchodů s potravinami.
Vyšší ceny energií navíc komplikují i situaci dodavatelů. Především menším firmám hrozí krach, protože jim dříve nasmlouvané ceny nepokryjí náklady. Podle britského premiéra Borise Johnsona britská vláda zvažuje, že dodavatelům energií nabídne státem garantované půjčky. (pel)