Aktivisté zablokovali vjezd do areálu Vodňanské drůbeže. Přivázali se řetězy ke vchodu. (Foto: FB Petr Zewlakk Vrabec)

Skupina 20 aktivistů patřících k hnutí za osvobození zvířat se přivázala ke vchodu do jatek Vodňanské drůbeže v Mirovicích na Písecku, která spadají pod Babišův koncern Agrofert. Chtějí tak zabránit provozu areálu a upozornit na podmínky kuřat a kachen, resp. na to, jak je s nimi zacházeno. 

Jeden z účastníků protestu uvedl, že skupina se k akci rozhodla ze zoufalství. Zvířata jsou podle nich citlivé bytosti, a to, jak se k nim chová člověk, považují za nesmírně kruté.

Chtěli proto upozornit „na zbytečné utrpení a násilí, které je denně páchané na nevinných obětech takzvaného živočišného průmyslu“.

Aktivisté se posadili na zem u hlavní brány. Vybaveni transparenty a s pomocí řetězů se snaží zabránit vjezdu transportů se zvířaty do areálu jatek, ve kterých zaměstnanci zvířata brutálním způsobem zabíjí.

(Foto: FB Petr Zewlakk Vrabec)

Řetězy, které mají kolem krku, mají zamezit násilnému odvlečení účastníků do doby, než bude alespoň malá část zvířat v bezpečí.

Účastníci protestu by dnes chtěli 15 zvířat zachránit před násilnou smrtí a „poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu.“

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka tvrzení, že by koncern týral zvířata, odmítl. Doplnil, že jejich porážky patří špičkovým moderním provozům, kde se zvířata poráží humánním způsobem.

Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech rovněž v okrese Písek.

V mirovickém provozu pracuje 270 lidí. Roční porážka kachen je 4 miliony. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes 2 miliony. (pel)