Důchodový systém ČR skončil za červenec 2021 v deficitu přes 7 miliard korun. Na penze šlo letos dosud zhruba 314 miliard korun, což je o 15 miliard korun více než loni za stejné období.
Oznámilo to ministerstvo financí.
„Aktuální deficit důchodového systému je ve výši 7,2 miliard korun. Oproti loňskému roku je to o více než 13 miliard lepší výsledek. Díky schválené valorizaci ve výši 839 korun průměrný starobní důchod letos přesáhne 15 tisíc korun,“ napsala ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na Twitteru.
Na konci července roku 2021 byl pomyslný účet tuzemského penzijního systému v deficitu 7,2 miliardy. To znamená, že poplatníci (zaměstnanci, zaměstnavatelé, živnostníci a fyzické osoby) odvedli státu na důchodovém pojištění o 7,2 miliardy méně, než bylo vyplaceno na důchodech.
Na důchodech se letos dosud vyplatilo cca 314 miliard korun. To je o 15 miliard korun víc než loni za stejné období. Příjmy dosáhly cca 307 miliard korun, meziročně o 28 miliard korun více.
Na konci roku 2019 byl přitom v přebytku 16,44 miliardy korun.
Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. V červenci roku 2021 dosáhly příjmy 307,29 miliardy korun.
Důvodem propadu důchodového systému je propad ekonomiky zapříčiněný koronavirovou epidemií, respektive restriktivními opatřeními vlády vůči obyvatelstvu i podnikatelské sféře.
Průměrný starobní důchod stoupl letos v lednu o 839 korun na zhruba 15 330 korun.
V minulém roce se průměrný důchod v ČR zvýšil o 749 korun, v předminulém roce o 600 korun.
Poslanci pak letos v červenci necelé 3 měsíce před volbami do sněmovny schválili zvýšení důchodů v příštím roce, a to o 300 korun nad rámec zákonem vyžadované valorizace. Podle zákonných pravidel by měly důchody vzrůst v průměru „jen“ o 497 korun.
Průměrný důchod by tak měl podle předběžných čísel dosáhnout zhruba 16 275 korun, což by představovalo přibližně 43 procent průměrné mzdy v ČR.
Z materiálů MPSV vyplynulo, že příští rok bude na dodatečné navýšení potřeba 10,6 miliardy korun. V následujících letech to bude 10,9 a 11,1 miliardy.
Experti pak dlouhodobě varují, že český penzijní systém je dlouhodobě neudržitelný. Výdaje se totiž zvedají rychleji než příjmy, a to kvůli stárnutí společnosti, vyšším novým penzím, valorizacím, ale i kvůli přidávání nad zákonná pravidla a novým návrhům.
Národní rozpočtová rada, řada dalších ekonomů i někteří politici opakovaně upozorňují na to, že bez reformních změn nejsou důchody udržitelné pro budoucí generace.
Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun, schválený ovšem byl rovněž půlbilionový schodek. Na příští rok navrhuje ministerstvo financí schodek 390 miliard korun. (pel)