Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát, potažmo daňoví poplatníci, v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. V komentáři na to upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Vyplývá to podle něj z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích.
Průměrně roční výdaje na zajištění afghánských vojenských misí činily v období 2004 až 2020 celkem 967 milionů korun. Nejvyšší výdaje byly vykázány za rok 2009, tehdy dosahovaly 2,3 miliardy korun.
„Tehdy se časově překryly své klíčové miste českých vojáků v Afganistánu, tedy zmíněné působení v rámci operace Trvalá svobody a působení lógarského týmu. Od roku 2009 měly roční výdaje trendově sestupnou tendenci,“ napsal Kovanda.
Suma nezahrnuje náklady na vyslání 6., resp. 11 polní nemocnice, jejichž lékařské týmy plnily v Afghánistánu své úkoly už v letech 2002 a 2003. Včetně polního chirurgického týmu je tvořilo více než 290 vojáku. V částce nejsou započítány ani náklady střežení zastupitelského úřadu ČR v Kábulu, které od roku 2017 zajišťovala vojenská policie.
„České daňové poplatníky vyšly afghánské vojenské mise posledních takřka 20 let na nezanedbatelnou sumu přes 16 miliard korun. Vše ale nelze přepočítávat čistě na peníze. Česko plnilo svoji spojeneckou roli. Zlepšovalo si svoji pověst ve světě. Stavělo se za určité hodnoty,“ zmínil Kovanda.
Ekonom dále upozornil, že při letošním předpokládaném deficitu státního rozpočtu, čítajícím 410 miliard, se česká vláda v roce 2021 zadlužuje průměrně tempem 1,12 miliardy korun denně. To podle něj znamená, že o 16,44 miliardy se vládní dluh prohloubí každých čtrnáct až patnáct dní letošního roku.
„Tento výpočet je čistě nominální. Nezahrnuje tedy dopad inflačního znehodnocení české koruny v letech 2004 až 2020. I tak představuje dobrou perspektivu o výši nákladů afghánských vojenských misí v poměru k celkovému hospodaření státu,“ podotkl.
Co už podle Kovandy vrátit bohužel nelze, jsou ztráty na životech českých vojáků, kteří během 20 let v Afghánistánu zahynuli. (pel)
Tálibové vyhlásili Islámský emirát. Premiér Babiš vyznamenal afghánského velvyslance
Invaze NATO do Afghánistánu skončila po 20 letech fiaskem: Zemi ovládl radikální islámský Tálibán