Čína se v příštích 5 letech chystá více regulovat značnou část ekonomiky. (Ilustrační foto)

Čína se chystá ještě více regulovat značnou část své ekonomiky. Peking vydal na počest komunistického vůdce Mao Ce-tunga nový pětiletý plán, na základě kterého rozšíří dohled nad vybranými sektory zahrnujícími technologie, zdravotnictví, národní bezpečnost nebo monopoly. Jedná se o další krok k prosazení nadvlády komunistické strany nad druhou největší ekonomikou světa.

„Regulační agentury v Číně budou i nadále zkoumat společnosti v odvětvích internetu a technologií související s řadou otázek, jako jsou zámořské seznamy, zabezpečení dat, soukromí spotřebitelů, postupy narušující hospodářskou soutěž a nesrovnalosti v oblasti fúzí,“ řekl Bruce Pang, vedoucí výzkumu v investiční bance China Renaissance.

Dokument odkazuje k Mao Ce-tungovi a 100. výročí tamní komunistické strany. Plán zahrnující 10 bodů počítá s posílením zákonů v oblasti vědy, technologických inovací, kultury i vzdělání. Běžet má do roku 2025.

Čína se chystá přehodnotit hlavně přístup k monopolům. Zaměří se také na fungování digitální ekonomiky včetně internetového finančnictví, velkých dat či cloudových technologií.

Vydání plánu následovalo po sérii regulačních opatření, která ohromila investory v čínském podnikání a srazila desítky miliard dolarů z ocenění některých z největších technologických skupin v zemi.

Různé čínské regulační orgány v posledních týdnech zavedly širokou škálu pravidel, kterými se snaží omezit odvětví a podniky ve jménu ochrany národní bezpečnosti a sociální stability.

Na krok už dříve zareagovaly akcie mnoha čínských společností obchodovaných ve Spojených státech, Hongkongu i pevninské Číně, které kvůli strachu investorů letos výrazně klesly. (pel)

Čínská vláda označila videohry za drogu, chce je zakázat do 12 let. Akcie vývojářů se propadly