Řecko bylo zařazeno mezi červené země, tedy státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Po návratu z Řecka tak obyvatelé Česka budou muset do karantény. Mezi tmavě červené země zařadilo ministerstvo zdravotnictví nově Nizozemsko a Španělsko, včetně Baleárských ostrovů. Nová „cestovatelská mapa“ platí od pondělí 26. července.
Ministerstvo zdravotnictví vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Tmavě červená barva na cestovatelském semaforu znamená velmi vysoké riziko nákazy koronavirem.
Pro turisty to znamená komplikace při návratu zpět do České republiky.
Pokud se obyvatel ČR vrací z tmavě červené oblasti a nemá ukončené očkování nebo v posledním půlroce neprodělal covid, musí ještě před návratem do Česka podstoupit antigenní nebo PCR test. Platí to přo případy, kdy k návratu použije hromadnou dopravu, tedy letadlo, vlak či autobus.
Současně pro cestující z této kategorie zemí platí povinnost podstoupit po návratu do Česka PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby musáí dotyčná osoba zůstat v samoizolaci.
Stejné podmínky platí i pro cestovatele, kteří se vracejí ze zemí, jež spadají do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy, označené červenou barvou.
Seznam „červených zemí“ byl nyní rozšířen o Irsko, Monako a Řecko. Do „červené“ kategorie tak nově spadají Andorra, Irsko, Malta, Monako, Řecko, Lucembursko, Kanárské ostrovy a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.
Mění se i seznam zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Nově bude do této kategorie zařazeno Estonsko. Řadí se sem také Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lichtenštejnsko a Madeira.
Při návratu z těchto zemí je nutné vyplnit příjezdový formulář. Pro neočkované je povinnost, aby buď před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pět dní po vstupu podstoupili antigenní nebo RT-PCR test.
Stejné podmínky platí i v případě návratu ze zemí zařazených na zelený seznam. Do této kategorie zemí spadají Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán.
Z mimoevropských zemí nebo jejich sem patří Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Kanada, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.
Kvůli šíření nových mutací viru ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné.
Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambii a Zimbabwe.
Pro cestování do Chorvatska platí, že tamní úřady budou nově uznávat očkování 9 měsíců po druhé dávce. Chorvatsko prodloužilo dobu platnosti očkování ze 7 na 9 měsíců po druhé dávce.
Lidé z Česka naočkovaní mezi prvními na začátku letošního roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem. (sfr)