Státní dluh ČR se ve 2. čtvrtletí 2021 vyšplhal už na 2,416 bilionu korun. Na každého obyvatele Česka tak hypoteticky připadá dluh ve výši 225 900 tisíc korun na osobu.
Informovalo o tom ministerstvo financí.
V 1. čtvrtletí státní dluh stoupl o 370,2 miliardy korun. Za růstem bylo především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům koronavirové pandemie a změnám daní.
Absolutní výše státního dluhu ke konci 1. pololetí dosáhla úrovně 2,416 bilionu korun, což představuje oproti konci 1. čtvrtletí pokles o 3,6 miliardy korun.
V relativním vyjádření výše státního dluhu poklesla ke konci června o 1 p. b. na 41,4 procenta. Po očištění stavu státního dluhu o dopady předfinancování všech jeho zbývajících letošních splátek pak podíl takto spočítaného státního dluhu na HDP ke konci 1. pololetí dosahuje 39,6 procenta.
V 1. pololetí vydalo MF státní dluhopisy se splatností nad jeden rok v celkové jmenovité hodnotě 390,8 miliardy korun při průměrném výnosu 1,3 procenta a průměrnou dobou splatnosti do osmi let.
Po započtení emisní činnosti k pátku tak ministerstvo pokrylo více než 60 procent plánované korunové potřeby financování.
Výraznou emisní činností si tak v 1. pololetí roku 2021 vytvořil resort dostatečný prostor pro hladké pokrytí zbývající letošní potřeby financování, která však bude záviset na skutečném hospodaření státního rozpočtu a uskutečněných výměnných operací v průběhu 2. pololetí roku 2021.
Poslanecká sněmovna schválila v únoru novelu státního rozpočtu ČR na rok 2021, když proti původnímu zákonu zvýšila schodek rozpočtu na 500 miliard korun.
Původní návrh rozpočtu s plánovaným deficitem 320 miliard korun nepočítal s miliardovými výpadky v důsledku schválení tzv. daňového balíčku a zrušení superhrubé mzdy.
Státní dluh by měl v roce 2021 překonat hranici 2,5 bilionu korun. Během let 2021 až 2023 by měl stoupnout o další jeden bilion korun.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. (pel)
Babišova vláda bude potřebovat na financování státního dluhu víc, než čekala. Téměř 741 miliard