Opoziční strany přestanou blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, přezdívaný jako lex Dukovany. Senát na oplátku pojistí pozměňovacím návrhem zákaz účasti na dostavbě jaderného bloku Dukovany ruským a čínským firmám.
Že opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat lex Dukovany, oznámili ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík.
Podle Havlíčka je neúčast firem dána již usnesením vlády a zněním zadávací dokumentace.
„Část opozice chtěla ještě pozměňovací návrh, proti kterému principiálně nic nemáme, ale nechtěli jsme již nic zdržovat a vracet zákon do druhého čtení, nicméně podpoříme senátní návrh, bude-li v podobě, na které jsme se shodli,“ uvedl Havlíček pro iDnes.
Na vyřazení nejen Ruska, ale i Číny dlouhodobě tlačila opozice a senátoři, ale i řada kritiků, kteří se obávali údajných možných bezpečnostních rizik.
Letos v březnu pak Babišova vláda rozhodla, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN.
V dubnu pak kvůli vrbětické aféry, kdy podle zjištění BIS byli do výbuchu muničního skladu v roce 2014 údajně zapojeni 2 ruští agenti, vyřadilo Česko také ruskou státní firmu Rosatom. (pel)
Česko kvůli vrbětické aféře vyřadilo ruský Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan
Opozice žádá Havlíčkovu hlavu kvůli vpuštění Ruska do tendru na nové Dukovany
Tripartita nechce z tendru na Dukovany vyloučit Rusko a Čínu. Stát by dostavbu mohl zaplatit i celou