Pražský městský soud zrušil další vládní koronaopatření. Při návratu do Česka ze zahraničí, kdy lidé cestují individuální dopravou, např. vlastním autem, nebude třeba negativní test na covid-19. Neplatí to však pro státy s vysokým rizikem nákazy. Naopak pro cestování veřejnou dopravou povinnost testování zůstává.
Soud o tom informoval v tiskové zprávě.
„Soud shledal, že v případě návratu občana individuální dopravou lze sledovaného cíle, tj. ochrany veřejného zdraví, dosáhnout i mírnějšími prostředky, než je povinné absolvování testu u akreditované laboratoře před návratem do České republiky,“ uvedl soudce Štěpán Výborný.
Soud považuje povinný test v takovém případě za nepřiměřené omezení práva na svobodný vstup na území České republiky, které zaručuje každému občanovi Listina základních práv a svobod.
Rozhodnutí soud zdůvodnil tím, že u cestovatelů, kteří cestují například svým autem, minimální riziko, že by v průběhu cesty nakazili další osoby.
Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou nyní lidé musí jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie.
Opatření vydané ministerstvem zdravotnictví přestane platit k 17. červnu.
V případě návratu veřejnou hromadnou dopravou však soud povinnost zachoval. Přihlédl hlavně k minimalizaci rizika rozšíření nákazy covid-19 a zavlečení různých forem mutací onemocnění.
Výborný v té souvislosti zmínil, že pro soud bylo klíčové, že test není vyžadován z důvodu vstupu občana na území Česka, ale protože se bude pohybovat v hromadném prostředku, kde může případnou nákazu dále šířit.
Aktuálně musí lidé při návratu z tmavě červených zemí podstoupit PCR test nejdříve pátý den po příjezdu. Do doby, než dostanou výsledek, musí zůstat v karanténě. Kromě toho musí vyplnit příjezdový formulář.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zvažuje další postup včetně kasační stížnosti. (pel)