Mezinárodní agentura pro energii (IEA) chce kvůli ochraně klimatu prosadit radikální změny energetické politiky, aby svět do roku 2050 dosáhl nulových emisí. Navrhuje třeba okamžité zastavení investic do ropných, plynových a uhelných projektů.
„Cesta k čisté nule je úzká, ale stále dosažitelná. Pokud se chceme do roku 2050 k čisté nule dostat, nepotřebujeme žádné další investice do nových ropných, plynových a uhelných projektů,“ řekl výkonný ředitel IEA Fatih Birol, podle nějž stojí lidstvo možná před nejnáročnějším úkolem v historii.
Podle zveřejněné zprávy IEA musí vlády nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040, pokud chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
Klimatickou dohodu v roce 2015 v Paříži podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod 2 stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Emise skleníkových plynů by proto měly být do roku 2050 nulové.
I přesto, že by všechny země, které se zavázaly do poloviny století dosáhnout nulových emisí, slib splnily, stejně se v roce 2050 bude dostávat do vzduchu 22 miliard tun oxidu uhličitého. Teplota by proto do roku 2100 vzrostla zhruba o 2,1 stupně Celsia.
Mezinárodní agentura IEA proto nyní varovala, že dosavadní přijatá opatření nejsou dostačující. Upozornila, že pokud bude svět chtít zabránit globálnímu oteplování, musí od základu změnit způsob výroby, distribuce i využívání energie.
Podle expertů IEA bude do roku 2030 potřeba zvýšit globální investice v energetickém sektoru na 5 bilionů dolarů (104 bilionů korun) ročně.
Dalším krokem má být masivní nasazování obnovitelných zdrojů. Téměř 90 procent výroby elektřiny by mělo do roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů a většina zbytku z jaderné energie.
Zpráva zároveň vyzvala k odstavení nejméně efektivních uhelných elektráren do roku 2030. Ty, které budou ještě v roce 2040 v provozu, bude potřeba modernizovat. (pel)
Německo chce v ochraně klimatu předběhnout EU: Emise sníží o 65 procent
Biden chce udělat USA co nejvíc zelené: Slíbil snížit emise o 50 %. S EU chce tlačit na Čínu
Česko musí nasypat do uhlíkové neutrality 4,5 bilionu, ale investice se vyplatí, tvrdí studie
Teplárny v Česku musí do roku 2030 investovat 100 miliard, aby skoncovaly s uhlím