26. 12. 2024

Finální audit EK: Premiér Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert neměl na dotace nárok

25. 4. 2021 12:13 | aktualizováno 26. 4. 2021 10:57 |

Český premiér Babiš je ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Agrofert tak nemá nárok na dotace, rozhodl audit Evropské komise. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů ohledně čerpání dotací. Potvrdil to závěrečný audit Evropské komise. Podle zprávy neměl holding Agrofert nárok na dotace, které čerpal, protože Babiš je ve střetu zájmů. A i když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, takže veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi. 

Závěrečný dokument tak potvrdil už dříve publikovaná zjištění.

Jako zásadní přitom vidí, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat.

„Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatovala zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.

Zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, které mají na jeho firmu vliv. Dotace z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné a podnik by je měl vrátit.

Babiš střet zájmů znovu odmítl.

„Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů,“ napsal na Twitter.

Jde podle něj jen o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“.

A s výsledkem auditu nesouhlasí ani ministerstvo pro místní rozvoj.

„V rámci celého auditního procesu ČR zastávala pozici, že s hodnocením auditorů Evropské komise ve věci střetu zájmu nesouhlasí, přičemž tuto pozici ČR zastává nadále. Z právního pohledu je pozice ČR taková, že ze strany řídících orgánů nedocházelo a nedochází k porušování právních předpisů, včetně uplatňování zákona o střetu zájmů,“ uvedl resort v prohlášení na webu.

Na závěrečnou auditní zprávu odeslala ČR svou odpověď v květnu 2020 a následovala další korespondence – Evropská komise reagovala v českém znění v prosinci 2020 a v březnu 2021 pak odpověděla ČR.

Pokud české úřady se závěry komise nebudou souhlasit a Česko odmítne miliardy korun vrátit, bude se moci obrátit již jen na Soudní dvůr Evropské unie. O této možnosti již dříve hovořilo právě ministerstvo pro místní rozvoj. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Důchodový systém v Česku se za listopad propadl do deficitu téměř 54 miliard korun

20. 12. 2024

Hospodaření systému důchodového pojištění v České republice skončilo na konci listopadu v deficitu 53,83 miliard korun. Oproti říjnu deficit narostl …

Prezident Zelenskyj přiznal: Ukrajina nemá sílu osvobodit Krym a Donbas od ruské okupace

20. 12. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že Ukrajina nemá dostatečnou sílu na to, aby osvobodila Krymský poloostrov a Donbas, které okupuje …

Denní kontrakty nafty na trhu burzy ČMKB se obchodovaly za průměrnou cenu 16,75 Kč/l

23. 12. 2024

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 51. týdnu obchodovaly za průměrnou cenu …

Výroba energie z uhlí v Česku skončí v roce 2033, rozhodla Fialova vláda v zeleném plánu

19. 12. 2024

Výroba energie z uhlí v Česku definitivně skončí nejpozději v roce 2033, rozhodla Fialova vláda, která schválila tzv. klimaticko-energetický plán. …

Společnost ČEZ Distribuce vybudovala v Dětmarovicích transformovnu za 630 milionů Kč

20. 12. 2024

Společnost ČEZ Distribuce uvedla do provozu novou moderní transformovnu 110/22 kV v Dětmarovicích. Ve spolupráci se společností ČEPS dojde díky …

Benzín i nafta v ČR za uplynulý týden opět mírně zlevnily: Benzín stojí v průměru 35,94 Kč

19. 12. 2024

Benzín i nafta v ČR za uplynulý týden opět mírně zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o 5 …

V Česku ve třetím čtvrtletí stoupla spotřeba tepla meziročně o více než 3 procenta

18. 12. 2024

V letošním třetím čtvrtletí v Česku meziročně vzrostla spotřeba tepla v soustavách centrálního zásobování. Důvodem je dřívější začátek topné sezony, …

Fonergy má nového obchodního ředitele, Jakuba Tobiáše. Firma chystá novinky na rok 2025

20. 12. 2024

Energetický dodavatel Fonergy má nového obchodního ředitele, Jakuba Tobiáše. Ten oznámil, že firma chystá novinky na rok 2025. Tobiáš po …

Putin vyhlásil, že Rusko je ekonomicky silnější než Německo i Japonsko: „Jsme 1. v Evropě“

19. 12. 2024

Prezident Putin na bilanční tiskové konferenci vyhlásil, že Rusko je ekonomicky silnější, než Německo i Japonsko. Ruská ekonomika podle Putina …

EP Power Europe uvedla do provozu 43MW fotovoltaickou elektrárnu Peres West I v dole

20. 12. 2024

MIBRAG, dceřiná společnost EP Power Europe, uvedl do provozu svou již třetí fotovoltaickou elektrárnu Peres West I. Zařízení se nachází …

Křetínského EPH uzavřel smlouvu na koupi většinového podílu ve Slovenských elektrárnách

19. 12. 2024

Energetický a průmyslový holding (EPH), ovládaný Danielem Křetínským, získá dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách (SE), největším producentovi elektřiny na Slovensku. …

NKÚ: Česko z EU získalo 1 bilion Kč dotací. Rozmělnilo je do projektů bez výrazného efektu

18. 12. 2024

České republika se za dvacet let členství v EU naučila čerpat evropské dotace, které však rozmělňuje do množství projektů bez …

... další články