Stát by měl vymáhat zpět dotace pro holding Agrofert, požaduje senátní komise. Nemusel by je tak Evropské unii vracet stát z peněz českých daňových poplatníků. Babiš je podle senátorů ve střetu zájmů, protože má nadále vliv na Agrofert a dotace, které tento koncern dostává.
„Senát vyzývá vládu ČR, aby příslušná ministerstva požadovala po společnostech, jejichž skutečným majitelem a ovládající osobou je předseda vlády ČR, neoprávněně vyplacené dotace zpět tak, aby příslušné břemeno plynoucí z finančních oprav nebylo přesunuto na české daňové poplatníky,“ uvádí se v návrhu senátní komise.
V opačném případě by měla vláda Evropskou komisi požádat o přezkoumání souladu dotací s vnitřním trhem EU.
Podle senátní komise je Babiš „skutečným majitelem a ovládající osobou“ společností patřících do Agrofertu.
Senátní komise vyjádřila znepokojení také nad tím, že jak samotný premiér, tak vláda odmítají řešit problém střetu zájmů Andreje Babiše, což má negativní dopad na reputaci České republiky v zahraničí a důvěru občanů ve způsob, kterým veřejné orgány nakládají s prostředky z veřejných rozpočtů, zejména pak vzhledem ke společnostem, jejichž skutečným majitelem a ovládající osobou je předseda vlády ČR.
Současná česká právní úprava podle senátní komise neumožňuje efektivně řešit střet zájmů veřejných funkcionářů.
Evropská komise opakovaně dospěla k závěru, že Babiš má dal vliv na společnost Agrofert a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.
Babiš návrh auditní zprávy opakovaně označil za pochybný a zdůraznil, že kvůli němu a Agrofertu se žádné evropské dotace vracet nebudou. (pel)
Premiér Babiš je ve střetu zájmů, potvrzuje předklad auditu Komise
„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu.
„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.