Hyperloop společnosti Virgin Hyperloop miliardáře Richarda Bransona svezl první pasažéry. Kapsle se 2 pasažéry fungující na principu magnetické levitace dosáhla v tunelu dlouhém 500 metrů nejvyšší rychlosti zhruba 170 km/h. Zástupci společnosti i oba pasažéři to považují za přelomový okamžik a očekávají, že do roku 2030 se hyperloop stane vedle letadel či rychlovlaků další alternativou hromadné dopravy.
Hyperloopová vozítka ve tvaru kapsle mají v budoucnu jezdit rychlostí až 1 000 kilometrů v hodině.
Technologie vysokorychlostní přepravy osob nazývaná hyperloop se stala populární díky miliardáři Elonu Muskovi, který ji začal propagovat v roce 2013 a přiměl několik firem, aby se připojily k rozvoji tohoto systému.
Hyperloop je založen na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. Cestující tak podle nejoptimističtějších představ budou moci cestovat rychlostí více než 1 000 kilometrů za hodinu.
Virgin Hyperloop je vůbec první firmou, která do kapsle posadila živé cestující. Při testu v Las Vegas se vozítko pohybovalo rychlostí 172 kilometrů za hodinu. Oba lidé, kteří strávili v kapsli 15 sekund, si cestu pochvalovali.
Společnost Virgin Hyperloop se chystá testovat technologii i v dalších zemích. Slibuje si, že do roku 2030 bude hyperloop vedle letadel či rychlovlaků další alternativou hromadné dopravy.
Hyperloop má ale i řadu kritiků. Stavba tunelů ani provoz hyperloopu podle nich není záležitostí nejbližší doby, protože by potřeboval vybudovat složitou infrastrukturu potrubí, ze kterých by musel být odčerpán vzduch. (pel)