Česká republika zůstává i nadále díky své strategické poloze tranzitní zemí pro migranty. Upozornila na to výroční zpráva Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V roce 2019 obvinila NCOZ skupinu převáděčů z Turecka a proběhlo několik akcí v rámci mezinárodní spolupráce s policejními složkami Slovenska, Polska a Ukrajiny, které byly zaměřeny proti převaděčům a obchodníkům s lidmi.
„Na nelegální migraci navazuje pracovní vykořisťování cizích státních příslušníků – často ekonomických migrantů – prostřednictvím kriminálními strukturami ovládaných pracovních agentur, které se navíc dopouštějí i daňové trestné činnosti,“ je uvedeno ve zprávě.
V roce 2019 byly odhaleny i případy, kdy se občané cizích států stávali obětí pracovního vykořisťování v ČR.
Loni se také opakovaly případy „moderního otrokářství“. Podle NCOZ v různých variantách docházelo k tomu, že v ČR byly vytipovány oběti ze sociálně nepříznivého prostředí, byla jim nabídnuta práce v zahraničí.
Poté, co tam odcestovaly, byly zbaveny dokladů a nuceny vykonávat fyzické práce, případně ženy byly nuceny k prostituci.
V několika případech mělo dojít k formálním sňatkům s osobami pocházejícími z území mimo EU, oběti byly též využívány i jako tzv. bílí koně v rámci podvodů v oblasti sociálního zabezpečení nebo byly dosazovány jako fiktivní statutární zástupci obchodních společností.
S migrací souvisí i rozvoj padělání a pozměňování veřejných listin, zejména pak osobních dokladů.
Policisté NCOZ SKPV rozkryli mezinárodní skupinu, která měla zajišťovat padělky osobních dokladů a veřejných listin vedených na existující i neexistující osoby cizí státní příslušnosti. Doklady byly využívány k zakládání společností a účtů v ČR. (pel)