Vědci donutili společnost Deloitte stáhnout studii o pozitivních dopadech globálního oteplování ne ekonomiku. V případě Česka by podle studie ve všech uvažovaných scénářích měly převážit kladné ekonomické dopady. Zpráva však pobouřila nejen vědce a ekology, ale také centrálu mezinárodní společnosti.
Informoval o tom server Aktuálně.cz.
„Nešťastně pojaté znění textu nereprezentuje globální postoj společnosti Deloitte na dopady změny klimatu, a proto byla zpráva stažena a již není veřejně dostupná,“ uvedl ředitel komunikace Deloitte CZ Michal Malysa pro Aktuálně.
Proti studii se vymezili i vědci z Univerzity Karlovy.
„Prezentované závěry nejsou adekvátně podložené, trpí omezeními použitého přístupu a neměly by být používány k zobecnění, o které se studie pokouší,“ uvedli vědci ve vyjádření.
Závěry podle serveru zpochybnil i vedoucí klimatického týmu výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Tomáš Jungwirth.
Zpráva o klimatické změně přitom podle informací Aktuálně.cz neobsahovala metodologické či faktické chyby. Vycházela z metodiky Mezinárodního měnového fondu. Ta ovšem podle kritiků není natolik komplexní, aby zachytila řady dalších vlivů souvisejících se změnami klimatu.
Podle zmiňované studie by v nejmírnějším scénáři bylo HDP na osobu v Česku na konci 21. století o 0,3 procenta vyšší. U „nejteplejšího“ scénáře je to dokonce o 1,1 procenta víc.
Na první pohled se to může zdát málo, kumulovaný dopad od roku 2020 do konce století by ovšem činil 8,6 procenta v nejmírnějším scénáři a až 25 procent ve scénáři nejrychlejšího oteplování, uvádí studie.
Z jednotlivých odvětví by pouze v zemědělství v „nejteplejším“ scénáři měly ke konci století začít převažovat negativní efekty. (pel)
Globální oteplování pomůže české ekonomice: HDP může stoupnout o 1,1 %, ukázala studie