Společnost CS SOFT se zabývá vývojem systémů, které používá Řízení letového provozu. Díky těmto systémům je letecký provoz efektivní a bezpečný. Společnost stále pracuje na inovacích a spolupracuje také s vysokými školami. CS SOFT je česká firma s více než třicetiletou tradicí a nově je součástí divize CSG Aerospace holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.
Firma se zabývá vývojem automatizovaných systémů pro Řízení letového provozu.
„Řídící letového provozu, kteří jsou koncovými uživateli těchto systémů, mají obvykle různé požadavky, které by jim mohly usnadnit jejich práci. Dále jsou tu požadavky nadnárodních organizací. Vydávají doporučení, jak by tyto systémy mohly vypadat a my podle těchto doporučení programujeme systémy tak, aby jim odpovídaly,“ vysvětlil Ondřej Camrda, výkonný ředitel CS SOFT v reportáži pražské TV.
Díky algoritmům programátoři společnosti CS SOFT mohou například optimalizovat odletovou sekvenci tak, aby ranvej pražského letiště byla co nejefektivněji vytížena.
„Řídící letového provozu má díky našim systémům vždy představu o tom, kde se letadlo nachází. Znamená to, že je schopen zabezpečovat horizontální a vertikální rozestupy mezi letadly,“ konkretizoval Ondřej Camrda, výkonný ředitel CS SOFT.
Vývojáři společnosti se teď zaměřují na 4D trajektorii.
„Může být následně využívána pro optimalizaci letových tras. Místo toho aby se létalo po nějaké fixní síti bodů, tak se lety napřímí, což ve finále povede k úspoře jak paliva tak emisí. Zároveň se zkrátí doba letu,“ uvedl Camrda.
Společnost se soustřeďuje na firemní kulturu a nabízí mnoho benefitů včetně rozvržení pracovní doby.
„Pracovní dobu máme flexibilní. Není problém si cokoli domluvit a sladit tak profesní život s osobním,“ upřesnila v reportáži Pavla Žemličková, personální ředitelka CS SOFT.
Každý nováček ve společnosti prochází interním kolečkem. Vývojáři mají k dispozici on-line trénink a intenzivní je i spolupráce s vysokými školami.
„Právě nyní běží projekt softwarové aplikace v letectví, který je součástí studia na dopravní fakultě ČVUT v Praze. Studenti spolupracují s našimi vývojáři na konkrétních úkolech a získávají za to kredit. Závěrem tohoto projektu je obhajoba jejich bakalářské práce,“ zdůraznila Žemličková.