Ve středu 11. 3. 2020 podalo představenstvo společnosti VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a.s. (nadále VHM) insolvenční návrh a jako způsob řešení úpadku navrhlo reorganizaci. Představenstvo společnosti je přesvědčeno, že optimálním a jediným správným řešením situace je soustředit se pouze na perspektivní části podniku schopné do budoucna ziskového provozu.
Ty se v rámci reorganizace můžou stát předmětem nájmu nebo prodeje tuzemským i zahraničním investorům. Investoři budou hradit energie, mzdy zaměstnanců i opravy výrobních kapacit.
Aby společnost neztrácela na hodnotě a aby byla schopna v maximální míře uspokojit věřitele, mělo by dojít v insolvenčním k přerušení výroby jen na minimální dobu.
K podání návrhu na insolvenci došlo po důkladné analýze a téměř dvouleté zkušenosti s provozováním VHM, kterou udělali stávající investoři v čele s holdingem CE POWER INDUSTRIES podnikatele Jaroslava Strnada.
Fungování VHM začali financovat počátkem roku 2018 v situaci, kde byl areál v insolvenci a tři měsíce nevyráběl.
Posléze se jim podařilo na základě rozhodnutí soudu 13. 8. 2019 dokončit reorganizaci a dostat VHM z insolvence. Proč se tedy VHM na návrh představenstva s podporou obou investorů vrací do insolvenčního stavu?
Předseda představenstva VHM Jaromir Schmid uvádí:
„Investoři ve shodě s představenstvem VHM dospěli k závěru, že přes velké úsilí managementu i významnou finanční injekci, která byla investory na udržení výroby poskytnuta, nelze udržet VHM v současné podobě, a to z více důvodů:
1) Podnik trpí za uplynulých 15 let obrovskou podinvestovaností, která má za následek poruchovost strojů a špatnou logistiku výroby. Kvůli tomu nedokáže VHM v požadovaném čase a kvalitě plnit nasmlouvané zakázky.
2) Velkou ránu VHM zasadilo zastavení výroby na tři měsíce na přelomu let 2017/18. Po jejím restartu se sice podařilo získat významnou část zákazníků zpět, ale za cenu snížené marže.
3) Společnost VHM v postinsolvenčním stavu a v provozním mínusu neměla přístup k bankovnímu financování a garancím, které by umožnily potřebné investice.
4) VHM je stále nevhodně dimenzovaná jako společnost dodávající investiční celky. V této podobě nemůže v současném stavu na trhu prosperovat.
5) A konečně se oslabený podnik potýká se stejnými vlivy, které stály v posledních letech život řadu evropských oceláren: evropskými regulacemi, které prodražují výrobu, a levnými dodávkami metalurgických výrobků z Číny, kde je regulace daleko mírnější. Důležitým vlivem v segmentu výkovků a odlitků je přemíra kapacit na evropském trhu, která tlačí ceny pod úroveň výrobních nákladů a mnoho hráčů bojuje o málo zakázek.“
Co je cílem insolvenčního řízení a návrhu reorganizace?
Jaromír Schmid prohlašuje:
„Cílem insolvence a navrhované reorganizace je koncentrovat se ve VHM na životaschopné ziskové části a ty dále rozvíjet. To umožní transformovat VHM do podoby, v níž začne rychle generovat provozní zisk, bude možné financovat výrobu a investovat do nezbytných oprav strojů. Životaschopné části VHM budou dále provozovány a mohou být pronajaty či i prodány kvalifikovaným subjektům – českým i zahraničním investorům, kteří budou hradit dodavatelům energie a další služby a zaměstnancům mzdy.
Stávající investoři již do fungování VHM vložili značné prostředky. Dobrou zprávou je, že jsou připraveni podílet se na fungování VHM i nadále. Vedle toho přichází v úvahu příchod nových investorů, a to i ze zahraničí, nebo kooperantů, kteří by se na financování výroby ve VHM podíleli a stali se zároveň významnými odběrateli.
Musí ale dojít k zásadní restrukturalizaci, v jejímž rámci dojde k významnému snížení počtu zaměstnanců. VHM se definitivně stane flexibilním podnikem střední velikosti. I po této redukci by VHM měla uchovat schopnost podílet se na strategických projektech, např. lodního a těžebního průmyslu, či jaderné a vodní energetiky.“
Na rozdíl od předcházející insolvence tentokrát není mezi postiženými věřiteli žádná banka. Nejvíce finančně zainteresovaní na fungování VHM jsou investoři, tedy i skupina CE POWER INDUSTRIES, která do udržení a záchrany podniku dali nemalé prostředky.
Největší dluhy má VHM vůči dodavatelům energií. Výsledkem navrhované reorganizace bude, že VHM a jeho části zůstanou dál významným odběratelem energií a budou jejich dodávky hradit, a to i na principu zálohových plateb.
V současné době bohužel došlo k odpojení firmy od dodávek energií, výroba byla přerušena. O jejím co nejrychlejším obnovení se intenzivně jedná.