Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) vloni vytěžil 13,89 milionu metrů krychlových dřeva. Navýšil tak těžbu o 30 % z 10,65 kubíků v předcházejícím roce. Hlavním důvodem nárůstu těžby je kůrovcová kalamita. Těžba kůrovcového dřeva vloni vzrostla o 62 % na 9,71 milionu metrů krychlových.
Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové je právě boj s kůrovcem tím největším úkolem, který před podnikem stojí. Lesy ČR vlastní a obhospodařují téměř polovinu lesů v zemi.
Rapidní nárůst těžby probíhá v posledních dvou letech, kdy v Česku naplno propukla kůrovcová kalamita. Lýkožrout způsobil jen za loňský rok škody za více než 40 miliard korun.
Drtivá většina těžby byla vloni součástí tzv. nahodilých těžeb, jak se označují těžby, kterými lesníci reagují na přírodní pohromy a další neočekávané události. Do této kategorie spadá kromě kůrovce především těžba dřeva poničeného větrem. Toho bylo vloni 2,42 milionu kubíků. Dřeva, které poničilo sucho, vytěžili lesníci 1,2 milionu kubíků.
Celkem se vloni v režimu nahodilých těžeb vytěžilo 13,4 milionu metrů krychlových dřeva.
Kůrovec v loňském roce zasáhl všechny kraje. Nejhůře podle Lesů ČR řádil na Vysočine, v Jihomoravském, Jihočeském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Kůrovec již nepostihuje pouze smrky. V kombinaci se suchem ničí podle Jouklové také jasanové či borovicové porosty.
Ministerstvo zemědělství vloni vydalo vyhlášku, podle níž musí listnaté stromy v jinak jehličnatém lese tvořit nejméně čtvrtinu plochy. Pro Lesy ČR je však stále nejlepší metodou boji proti kůrovci včasné vyhledání napadených stromů a jejich asanace.