Koronavirus za měsíc usmrtil 213 osob, na běžnou sezónní chřipku umírá denně až 1781 lidí.

Kvašená zelná pochoutka kimči má tak zázračné účinky, že dokáže porazit zmutovaný typ koronaviru, který se šíří světem. Alespoň to si myslí mnoho Jihokorejců. Ministerstvo zdravotnictví Jižní Koreje však občany upozorňuje, že konzumace národního pokrmu je před chorobou pravděpodobně neochrání.

Ohledně koronaviru se v Jižní Koreji šíří řada mýtů. Ty se úřady snaží vyvrátit a zároveň uklidnit veřejnost. Ministerstvo zdravotnictví tak Jihokorejcům v komuniké vysvětluje, že konzumací zelí z Číny se koronavirem nenakazí. Virus totiž parazituje na živých organismech, jako jsou lidé nebo netopýři. Zelí pro něj není přitažlivé.

Ministerstvo také připomíná, že nejlepší prevencí onemocnění je správná hygiena, zejména pravidelné mytí rukou. Špatně si ruce myje většina světové populace. Základem je mytí celých rukou včetně meziprstních prostorů, a zejména pak špiček prstů.

Mýtus o kimči coby všeléku mají na svědomí někteří vědci, kteří mu připisovali nízký počet nakažených během epidemie SARS v roce 2003. Tvrdili, že šíření infekčních onemocnění brání bakterie, které vznikají během kvasného procesu. Významnou roli při boji s viry mají hrát také suroviny, které se do kimči přidávají, tedy česnek a chilli.

Informace o účincích kimči tehdy vedla ke zvýšení prodejů této potraviny napříč celou Asií. Alternativní servery pak přišly s teorií, že za studiemi stojí zelinářská lobby, která se snaží zelí prodat coby placebo pro zastánce tradičních léčitelských postupů.

Koronavirus za poslední měsíc v Číně usmrtil 213 lidí, nakažených je 9700 osob světově. Nakažených umírají 2,2 %. Výskyt viru je zatím hlášen ze dvou desítek zemí. Pro srovnání: na běžnou sezónní chřipku umírá denně až 1781 lidí.