Průmyslový holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a jeho majitel Michal Strnad se stali partnery Centra pro rodinné firmy při Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE). Spolupráce podpoří výzkum a rodinné podnikání v Česku. CSG je největším českým rodinným holdingem. Sdružuje tradiční i nové české firmy, které díky silnému zázemí holdingu mohou rozvíjet své výrobní i obchodní aktivity včetně exportu. Holding bude specializované pracoviště VŠE podporovat pravidelnými finančními příspěvky.
„CSG jako rodinná firma ví, jak může být pro zakladatele nebo zakladatelku společnosti složité řešit následnictví byznysu, který budovali desítky let. Proto chce podpořit výzkum problematiky a rozvoj získaného know-how,“ uvedl Michal Strnad.
Centrum pro rodinné firmy, které na VŠE funguje už tři roky, se zabývá komunikací mezi členy podnikatelské rodiny a předáváním rodinného dědictví dalším generacím.
Zahraniční i tuzemští studenti zde mohou studovat také předmět určený speciálně pro nástupce v rodinném byznysu. Centrum se chce soustředit i na psaní případových studií o českých rodinných firmách.
Podobná akademická pracoviště už delší dobu fungují na zahraničních univerzitách, například v USA nebo Německu.
„Úzce spolupracujeme s podobnými centry na zahraničních univerzitách a snažíme se know-how ohledně budování rodinných firem po generace přinášet do České republiky a přizpůsobovat ho místním podmínkám,“ uvedl profesor Jiří Hnilica, zakladatel a vedoucí Centra pro rodinné firmy na VŠE.
Podle akademického ředitele programu CEMS Ladislava Tylla, který řadu projektů každý semestr vede, většina rodinných firem řeší vedle nástupnictví a otázek spojených výhradně s problematikou rodinného podnikání i otázky a problémy běžné pro jakoukoli společnost bez ohledu na její vlastnickou strukturu.
„Takovými problémy mohou být například otázky internacionalizace, strategie růstu, digitální transformace a jiné. Právě na tyto oblasti se zaměřuje vedlejší specializace Consulting a studijní program CEMS, který se stabilně umisťuje celosvětově mezi 10 nejlepšími studijními programy podle žebříčku listu Financial Times,“ sdělil Tyll.
„Je tedy skvělé, že se studenti pod vedením pedagogů s praxí z byznysu dostanou k reálným podnikovým problémům, na kterých se mohou učit a zároveň mohou dodat výstupy prospěšné a použitelné samotným zadavatelem,“ doplnil.
Personální ředitel firmy CSGM Petr Tužil uvedl, že CSG v zimním semestru 2019 aktivně spolupracovalo s VŠE v Praze se studenty mezinárodního programu CEMS na dvou ekonomicko-analytických projektech.
„První byla spolupráce exportní kanceláře Excalibur International a.s. Zadáním projektu byla analýza vstupu na trh jihovýchodní Asie a Blízkého východu pro pokročilý bezpilotní letoun CANTAS, který je momentálně v poslední fázi vývoje,“ vysvětlil.
„Studenti zpracovali komplexní analýzu zohledňující několik vstupních kritérií, zároveň dostali možnost uplatnit své vědomosti získané během studia. V úvodu zhodnotili atraktivitu trhu, klíčové tržní indikátory a provedli multikriteriální analýzu. Na základě výsledků bylo vybráno několik zemí, ve kterých byla vyhodnocena konkurence, stanoveny nejvhodnější marketingové kanály a provedena analýza rizik,“ pokračoval.
„Výsledky práce byly prezentovány v sídle společnosti za účasti managementu, obchodních manažerů a zástupců vývoje. Společnost Excalibur International hodnotí práci studentů programu CEMS jako velmi přínosnou, a využije ji jako základní pilíř strategie pro vstup na vybrané trhy,“ doplnil Tužil.
Studentku VŠE Moniku Vidličkovou práce na projektu zaujala tím, že měla možnost pracovat na analytickém průzkumu zahraničního trhu pro průmysl, který zatím neměla možnost lépe poznat.
„Celkově dostat projekt ohledně dronů a jejich použití mi přišlo velmi zajímavé. Jednoduše takové projekty nepřichází každý den,“ uvedla.
Výsledkem práce druhého týmu byla osmdesátistránková analýza exportních možností pro prodej produktů firmy Retia včetně víceúčelového 3D radaru ReGUARD pro detekci a sledování vzdušných i pozemních cílů.
Další projekty, které se zaměří přenastavení procesů řízení v rámci holdingu, jsou naplánovány na letní semestr.
„Základ spolupráce se studenty na této úrovni tvoří ochota kolegů z našich firem sdílet a předávat informace a zkušenosti. V CSG je řada profesionálů, která chce pomáhat při vzdělávání mladých lidí, protože tím chtějí přispět rozvoji českého průmyslu,“ uvedl Tužil.
Centrum pro rodinné firmy při VŠE nedávno založilo i Strategickou radu Centra složenou z představitelů velkých rodinných podniků, která bude fungovat jako nejvyšší poradní orgán pracoviště. (pel)