Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chystá bič na vlastníky nemovitostí. Poslanci navrhují rozšířit možnost vyvlastnění nemovitostí pro stavby, které mají zabránit suchu. Argumentují tím, že nyní nejsou k dispozici vhodné nástroje, jak zamezit nesouhlasu vlastníků pozemků se stavbou, pokud ji není možné vybudovat jinde. V současné době vodní zákon předpokládá takový postup jen u opatření proti povodním.
Informoval o tom Deník.cz.
„Dohoda s vlastníky není vždy možná, případně je její dosažení zdlouhavé, pozemkové úpravy jsou pro probíhající řízení zpravidla pět let,“ zdůvodnilo hnutí návrh.
Současné zákony už sice považují sucho za živelní pohromu, ale podle předkladatelů se nedají vždy na vyvlastnění použít, upozornil server.
Podle navrhované novely by vyvlastnění bylo možné u výstavby, oprav, úprav a modernizace staveb a opatření na zmírnění následků povodní a sucha, u staveb k zvýšení zadržovacích schopností krajiny, k zavlažování a k řešení odtokových poměrů v krajině.
Vymezování těchto staveb jako veřejně prospěšných je podle autorů novely nadbytečné, zrušení této povinnosti by mělo vést ke zrychlení přípravy jejich budování.
„Jsou tam taxativně vyjmenované stavby, kterých se to týká, ale my cílíme i na stavby, jež jsou dnes prioritou v tom, abychom zavodnili krajinu. Tedy závlahy, výstavba malých rybníků nebo ty, které jsou schopné zajistit retenční schopnost krajiny,“ uvedla poslankyně Jana Krutáková (STAN) pro Deník.
Novelu projedná vláda a poté sněmovna.
Podle aktuálních údajů, které zveřejnili vědci na portálu Intersucho, trpěla více než třetina území České republiky na konci loňského roku zemědělským suchem, tedy suchem v půdě do hloubky jednoho metru, informoval server.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu zemi sužuje hydrologické sucho minimálně od roku 2015. (pel)