Vypínání současného digitálního pozemního „anténového“ vysílání ve formátu DVB-T v Česku začne dnes minutu před půlnocí. A kdo nemá novější televizi nebo speciální set-top box, tak již TV signál „ze vzduchu“ nechytne. Na trhu však není dostatek set-top boxů. Ty nejlevnější jsou vyprodané, nepřipravení lidé si tak budou muset připlatit. A do Česka navíc míří expresní zásilka právě se set-top boxy.
„Nejlevnější kusy, tedy kolem 500 korun, již kvůli velkému zájmu nejsou k dostání. Nyní se cena nejlevnějšího set-top boxu pohybuje kolem 800 korun,“ řekla mluvčí Alzy.cz Patricie Šedivá pro Seznamzprávy.
Prodeje těchto zařízení podle ní vzrostly jedenáctkrát.
A že nejlevnější varianty zmizely, potvrdily i další obchody.
Přepínání stávajících pozemských vysílačů z DVB-T na DVB-T2 začalo 27. listopadu 2019 v Praze a ve Středočeském kraji.
Pokračovat bude postupně v jednotlivých regionech a skončí v červnu 2020. Obchodníci proto očekávají další vlny v ostatních regionech.
Někteří lidé si ale namísto pořízení set-tob boxu koupili rovnou novou televizi. Podle Šedivé stouply prodeje televizorů s technologií DVB-T2 meziročně o více než 160 procent.
Poslední průzkum ukázal, že domácnosti na přechod k DVB-T2 stále nejsou připraveny.
Nové vysílání je schopno přijímat jen 56 procent domácností, kterých se změna týká – tedy těch, které sledují televizi a signál chytají přes anténu.
Přechod na nový standard se týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.
Jako důvod pro přechod na formát DVB-T2/HEVC se uvádí nutnost uvolnit pásmo 700 MHz pro mobilní operátory, a to v rámci celé Evropy. DVB-T2 využívá pro šíření televizního signálu menší rozsah spektra.
Ministerstvo průmyslu bude vybraným skupinám platit příjem digitálního vysílání v DVB-T2
ČRa se lidem snaží namluvit, že Prima bude v DVB-T2 vysílat v HD kvalitě. Nebude
Temné prognózy kolem přechodu na televizní vysílání standardu DVB-T2 se naplňují
(pel)