Na vědu a výzkum v České republice šlo v loňském roce 102,8 miliard korun. Meziročně to tak bylo o 12,3 miliardy korun navíc. Podíl výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) byl 1,93 procenta. Česko se tak přiblížilo průměru Evropské unie. Nejvíce peněz investovaly podnikatelské subjekty, stát se v posledních letech podílí na financování výzkumu pouze z jedné třetiny.
Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Výdaje ČR však nadále zaostávají za Rakouskem a Německem, které spolu se Švédskem a Dánskem vydávají jako jediné země EU na vědu více než 3 procenta HDP.
Podnikatelské zdroje vynaložily loni na vědeckou činnost téměř 60 miliard korun. Na celkových výdajích se tak podílely z 58 procent. Stát se na financování domácího výzkumu podílí v posledních letech přibližně z jedné třetiny.
„Ze státního rozpočtu bylo na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 35 miliard korun, což je o 3,8 miliardy více než v roce 2017,” uvedl Martin Mana z ČSÚ.
Ze zdrojů EU šlo do vědy 6,3 miliardy korun.
Podniky investují zejména do vlastního vnitropodnikového výzkumu a vývoje.
Stát směřoval největší část peněz do vědecké činnosti na veřejných vysokých školách (15,9 miliardy) a v ústavech Akademie věd ČR (10 miliard).
Podniky obdržely z veřejných zdrojů 4,5 miliardy, tedy o půl miliardy více než předloni.
Výzkumu a vývoji se v ČR na konci loňského roku na plný či částečný úvazek věnovalo 113 500 lidí. Za posledních pět let jejich počet vzrostl zhruba o 20 tisíc.