ČSSD chce zavést novou bankovní daň. Podle předsedy strany Jana Hamáčka by přinesla do rozpočtu pro rok 2020 až 14 miliard korun. Hamáček to uvedl na snídani s novináři. Babišovo ANO ale se zavedením daně nesouhlasí.
„Nemůžeme při sestavování rozpočtu hledět pouze na stranu výdajů, ale i na příjmovou stránku. Bankovní sektor má dlouhodobě nadprůměrné zisky v porovnání se zbytkem Evropy. Jsme připraveni to navrhnout a z našeho pohledu je to potenciální výnos až 14 miliard,” uvedl Hamáček.
Sektorová daň pro banky by podle ČSSD měla mít podobu odvodu z aktiv ve čtyřech pásmech. Banky by podle Hamáčka měly z aktiv do 50 miliard korun platit daň 0,05 procenta. Aktiv od 50 do 100 miliard by se týkala sazba 0,1 procenta, v případě 100 až 300 miliard by to bylo 0,2 procenta. V případě aktiv přes 300 miliard by platila nejvyšší sazba 0,3 procenta, uvedl Hamáček.
O zavedení sektorové daně hovoří ČSSD už od formování koalice s ANO.
„Tehdy hnutí ANO diskuzi o daních odmítalo, protože říkalo, že je schopno zajistit výběr daní lépe. Ukazuje se, že to tak není a stále prostředky chybí,” doplnil Hamáček.
Premiér Andrej Babiš ale zavedení bankovní daně stále odmítá, ačkoliv to v ČT připustil. Jeho vyjádření podle jeho pozdějších slov prý bylo překroucené a vymlouval se na to, že neumí dobře česky.
„Nemluvím česky ideálně, ale tolik rozumím, abych věděl, že jsem neřekl, že jsem otočil. Řekl jsem, že na bankovní daň mám stále stejný názor, že to banky přenesou na občany, firmy, ohrozí to likviditu, cenu hypoték – zkrátka že my sektorové daně nechceme,” sdělil premiér.
Babiš nakonec připustil zdanění bank i operátorů. (dd)