Rozpočet v Česku se v roce 2020 nejspíš dostane do mínusu, který se pak bude další dva roky prohlubovat. Veřejné finance by se měly dostat z letošního plánovaného přebytku 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) do schodku 0,2 procenta příští rok. V dalších letech by měl deficit veřejných financí růst, v roce 2021 na 0,3 procenta HDP a v roce 2022 na 0,5 procenta HDP. Babišova vláda přitom dříve slibovala, že cílem jsou vyrovnané rozpočty.
Vyplynulo to z návrhu rozpočtové strategie ministerstva financí.
Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Ministerstvo doufá, že v průběhu roku výběru DPH pomůže rozjezd 3. a 4. etapy EET, příslušná novela zákona ale ještě nebyla schválena.
V roce 2018 přitom hospodaření Česka skončilo s přebytkem 2,9 miliardy korun, ačkoli schválený rozpočet počítal se schodkem 50 miliard.
V současné době se však situace změnila. Česká ekonomika zpomaluje.
Zpřesněná data ČSÚ potvrdila zpomalení růstu české ekonomiky v roce 2018 na 2,9 % z předloňských 4,5 procenta.
V samotném 4. čtvrtletí loňského roku HDP vzrostl meziročně o 2,6 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,8 procenta.
Rostou navíc výdaje na sociální dávky. Výdaje na důchody a další sociální dávky byly meziročně vyšší o 11,1 miliardy korun. Na sociální dávky včetně důchodů stát do konce března vydal 149 miliard korun.
Vláda by měla materiál ministerstva financí projednávat v nejbližší době. Jeho součástí je i Konvergenční program, který musí vláda každoročně do konce dubna poslat do Bruselu.