Italská finanční policie dopadla gang, který do země namísto migrantů pašoval ropné produkty z africké Libye. Policie dopadeným ropným pašerákům zajistila majetek v hodnotě 55 milionů eur (1,4 miliardy korun). Pašeráci k nelegálním transakcím využívali Maltu (taktéž členský stát EU).
Hlavní podezřelí jsou maltézští občané Darren Debono a Gordon Debono (shoda jmen, nejsou příbuzní), kteří zůstávají ve vazbě. Vyšetřování se zaměřuje na pašování ropných produktů (především benzínu) z Libye přes Maltu a dále do Itálie.
Nelegální dovoz ropy je velmi lukrativní, protože se tak překupníci vyhýbají placení daně, která tvoří v případě benzínu přibližně dvě třetiny ceny placené spotřebitelem.
Značnou ziskovost pašování ropy potvrzuje soupis zabaveného majetku – 11 bytů v Janově a Terstu, 29 milionů litrů benzínu, jedna jachta a hotovost v objemu 1,3 mil. eur (33,6 mil. Kč).
Italská prokuratura tvrdí, že během let 2016 a 2017 pašeráci vyvezli z Libye přes Maltu více než 350 milionů litrů benzínu.
Pašeráci disponovali vlastními tankery, které tak za uvedenou dobu asi třicetkrát přepluly se zastávkou na Maltě mezi Libyí a Itálií.
Italští žalobci odhadují, že daňový únik jenom na DPH dosahuje právě oněch 55 mil. eur, které si tak stát obstavením majetku zatčených pojistil.
Poslední zatčený v kauze byl nyní obviněn z podvodu při dovozu paliva, daňového úniku, ničení firemního účetnictví, vystavování faktur za neexistující obchodní operace a praní špinavých peněz.
Pašovaný benzín byl v Itálii distribuován pod falešnými fakturami mezi různými obchodními společnostmi, aby se zakryl jeho nelegální původ.
Nakonec byl rozprodán majitelům malých soukromých pump. Jedním z podezřelých v celé kauze je i profesor marketingu na římské univerzitě La Sapienza.
Italská policie podvodné schéma odhalila díky dvěma letům odposlechů a sledování pohybů pašovaného benzínu. Italové tvrdí, že pašování probíhalo celou dobu doslova pod nosem maltských orgánů, které nijak nezasáhly.
Na žádost o vysvětlení maltská policie odpověděla, že v celém případu nemohla nic udělat, protože pašování se odehrávalo mimo výsostné vody Malty.
Italská policie na druhou stranu trvá na tom, že tankery přečerpávaly ropu v maltských vodách.
Palivo pašeráci získávali v Libyi od místního klanového vůdce, jehož milice mají pod kontrolou rafinérie na severozápadě Libye. Menší tankery a upravené rybářské lodě s velkými zásobníky palivo převážely na plovoucí přečerpávací základnu v maltských vodách, odkud je už větší tankery převážely do Itálie. (mar)