Platebním terminálům vyrostla česká konkurence. Startup Trisbee nabízí mobilní aplikaci, díky které mohou i ti nejmenší podnikatelé, prodejci nebo poskytovatelé služeb bez jakýchkoliv počátečních nákladů přijímat bezhotovostní platby. Aplikace Trisbee je zdarma, dostupná pro iOS i Android a má licenci od ČNB. Používá ji už 2 500 uživatelů a 200 obchodníků a jejich počet rychle roste.

Trisbee uvítají hlavně drobní živnostníci, jako jsou instalatéři, cvičitelé jógy, stánkaři nebo taxikáři v menších městech. Umožní jim totiž přijímat platby kartou, aniž by si museli pořizovat platební terminál. Stačí, když budou mít oni i jejich zákazníci mobilní telefon s aplikací Trisbee.

„Trisbee funguje jak pro už zmíněné prodejce a živnostníky, tak třeba pro kamarády, kteří si mohou posílat peníze mezi sebou. Aplikace umožňuje přijímat bezhotovostní platby zkrátka všem, a to bez počátečních nákladů a fixních poplatků,“ uvedl Matěj Turek, spoluzakladatel Trisbee.

Mezi současnými klienty je například inovativní módní služba Genster, virtuální asistent MyTimi.cz nebo designové spodní prádlo Paon.

„Použití je snadné. Obchodník si zřídí profil a připojí svůj bankovní účet. Zákazník si do mobilu stáhne aplikaci Trisbee, kam si uloží svou platební kartu. Když dojde na placení, klient jednoduše v aplikaci vybere registrovaného obchodníka a platbu odešle,“ popsal druhý spoluzakladatel František Havlín.

Informace o platbě dorazí v řádech několika vteřin, takže obchodník okamžitě vidí, že vše proběhlo v pořádku. Peníze se připíší na účet zpravidla do druhého dne. Placení navíc není vázané na jedno místo a čas – za lekci angličtiny či jógy tak lze zaplatit už po cestě na místo nebo při odchodu, takže není nutné se čímkoliv zdržovat. I pro obsluhu v podniku je to rychlejší než práce s terminálem.

Trisbee neúčtuje žádné poplatky za používání služby ani fixní poplatky za jednotlivé platby.

„Účtujeme si jen 1,9 procenta z každé transakce,“ upřesnil Havlín.

Pokud uživatel platí u obchodníka, hradí částku příjemce. Pokud si dva uživatelé, například dvě kamarádky, posílají částky mezi sebou, hradí ji odesilatel.

Řešení je vhodné také pro online nákupy vstupenek na koncerty a další podobné akce.

„Stačí si zvolit, jaké lístky chcete. Jakmile vstupenky prostřednictvím Trisbee zaplatíte, nahrají se lístky přímo do aplikace. Není tak třeba, aby je návštěvník akce lovil někde v emailu,“ upřesnil Turek.

V současnosti si prostřednictvím Trisbee lze koupit vstupenky například na Prague Coffee Festival.

Ve světě je placení mobilem úplně běžné, protože technologie a infrastruktura terminálů je nákladná a často nevyhovuje moderním podmínkám. Česko je vůči bezhotovostním platbám na rozdíl od západu Evropy či Skandinávie stále ještě rezervované.

„Karta, která je uložená v Trisbee, přitom zachovává všechny limity a ochranu, kterou si na ní uživatel nastavil. A navíc přidává jedno zabezpečení navíc. Aby zloděj kartu zneužil, nestačí mu ukrást peněženku. Ještě se musí vlámat do samotného telefonu, který chrání PIN a další metody,“ vysvětlil Turek.

Startup Trisbee založili dlouholetí přátelé a spolužáci Matěj Turek a František Havlín. Oba nesnáší zbytečnou byrokracii a nesmyslné poplatky a s Trisbee chtěli nabídnout službu, která je jednoduchá i užitečná.

Trisbee, které je na trhu od června 2018, je ideální platební metodou pro malé podnikatele nebo přátele. Z každé transakce si poskytovatel strhává 1,9 procenta. Aplikace samotná je zdarma a uživatelé neplatí žádné další poplatky. Zakladatelé mají ambice rozšířit podnikání i do zahraničí.