Itálie přijala v sicilském přístavu Trapani desítky migrantů. To navzdory zákazu ministra vnitra Mattea Salviniho. Případ ukázal napětí v italské vládě mezi protimigrační Ligou a Hnutím pěti hvězd, které s uzavřením přístavů pro migranty nesouhlasí.
Na palubě lodi pobřežní stráže Diciotti bylo 67 migrantů včetně tří žen a šesti dětí. Převzala je z plavidla Vos Thalassa, jejíž posádce nejméně dva ze zachráněných vyhrožovali poté, co zamířila na jih. Migranti se báli, že míří zpět do Lybie, posádka se před jejich hrozbami musela zamknout na můstku a přivolat na pomoc italskou pobřežní stráž. Když dva z migrantů pomocí GPS na mobilu zjistili, že loď pluje k Libyi, začali ukazovat, že posádce podříznou hrdla.
Ze zpráv není jasné, zda loď opustili všichni. Ministr Salvini požadoval, aby zůstali všichni na palubě:
„Nedám souhlas s vyloděním, dokud nebudou záruky, že zločinci, kteří násilím unesli loď, stráví nějaký čas ve vězení a pak budou navráceni do zemí, odkud pocházejí.“
Podmínka ale byla změkčena. Premiér Guiseppe Conte už ve čtvrtek večer řekl, že by jim mohlo být umožněno opustit palubu plavidla, až skončí identifikace, a to „zejména těch, kteří se mohli dopustit zločinu”. Pravil to poté, co mu zavolal prezident Mattarella.
Podezřelé se podařilo identifikovat kolem 21:30 hodin, uvedl server Yahoo. Migranty pak odvezly do tábora autobusy.
Případ ukázal na napětí v italské vládní koalici. Ministr dopravy Danilo Toninelli z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) loď nasměroval do Trapani, protože předseda hnutí Luigi Di Maio nesouhlasí s rozhodnutí ministra vnitra a šéfa protiimigrační Ligy Salviniho uzavřít italské přístavy pro lodě s migranty. Salvini zakázal, aby se běženci v přístavu vylodili. Měli zůstat na palubě, dokud se nevyřeší víkendový incident z lodi Vos Thalassa.
Z incidentu jsou podezřelí jeden Súdánec a jeden Ghaňan. Italská média informovala, že policie předložila dokumenty, podle nichž jsou mezi 67 osobami i dva pašeráci lidí. Není jasné, zda jde o stejné osoby.
Itálie navíc čelí výzvě humanitárních organizací, aby se mohli vylodit všichni zachránění, kteří jsou na moři nejméně čtyři dny, což byl i případ lidí z Diciotti. Chtějí zabránit tomu, aby ve stísněných podmínkách trávili delší dobu a aby se neopakoval případ, kdy se museli migranti po vodě přepravovat od Malty až do Španělska. (jaz)