Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Mezi novými ministry menšinové vlády ANO a ČSSD chybí Miroslav Poche (ČSSD), jehož Zeman odmítl jmenovat. Místo toho povede dva resorty šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.
Jednotliví ministři složili do rukou prezidenta slib. Podle očekávání byl předseda ČSSD Jan Hamáček vedle jmenování ministrem vnitra pověřen i řízením resortu zahraničních věcí. Zároveň se stal spolu s Richardem Brabcem vicepremiérem.
Zeman ministrům poblahopřál a poděkoval předešlému kabinetu. Prezident oznámil, že v polovině července vystoupí ve Sněmovně, aby ji podpořil při hlasování o důvěře. V září se chce zúčastnit jednání o rozpočtu.
Babiš uvedl, že vláda bude usilovat o bezpečnost občanů a usilovat o návrat země „na špičku Evropy”, kde byla v dobách první republiky.
„Slibuji vám a především našim občanům, že naše vláda bude bojovat za bezpečnost naší země. Budeme bojovat proti nelegální migraci, proti korupci, proti byrokracii, chceme mít efektivní stát,” sliboval Babiš.
„Uděláme vše pro to, aby naši lidé měli lepší život. Máme na to vrátit se na špičku Evropy, tam, kde jsme byli za Masaryka,” prohlásil premiér.
Hnutí ANO bude mít kromě premiéra ve vládě devět ministrů. ČSSD povede pět ministerstev. V gesci bude mít resorty vnitra, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničí.
Právě kvůli tomu, kdo bude šéfovat diplomacii, nastaly největší rozbroje. ČSSD totiž odmítla ustoupit z nominace europoslance Pocheho. Premiér Babiš europoslance Zemanovi navrhl, ten ho ale odmítl jmenovat. Vadí mu jeho údajné proimigrační postoje a korupční minulost. Poche dokonce na Pražský hrad nedostal ani pozvánku.
Přečtěte si: Spor o Malou: Když může být Babiš premiérem, tak může být ministrem úplně každý
Další kontroverze vzbudila nominace hnutí ANO na ministerstvo spravedlnosti. Babiš si jako nástupkyni Roberta Pelikána vybral poslankyni Taťánu Malou. Ta čelí kritice kvůli možnému střetu zájmů a způsobu, jak hájila Babiše v kauze Čapí hnízdo, když chtěla jeho stíhání odsunout.
Sociální demokraté a ANO nemají ve Sněmovně většinu, ale pouze 93 hlasů. Jejich menšinová vláda se tak bude muset opřít o hlasy KSČM, která má v dolní parlamentní komoře 15 poslanců.
Babiš chce před Sněmovnu se žádostí o důvěru předstoupit 11. července. Zda komunisté vládu podpoří, není úplně jasné. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mají někteří členové problém s obsazením dozorčí rady ČEZ.
Výtky mají také k jednotlivým ministrům. Kromě Malé se jim nelíbí ministr dopravy Dan Ťok či šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. (jaz)