Zadlužený čínský konglomerát CEFC China Energy nevyplatil už dva měsíce mzdy. Zaměstnancům navíc nabízí za dobrovolné ukončení pracovního poměru odstupné. Firma má přes 30 tisíc zaměstnanců, polovinu míst ale plánuje zrušit.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Podle zdrojů Reuters bylo v dubnu nabídnuto odstupné zaměstnancům šanghajského ústředí CEFC.

„Nikdo už nepracuje,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který se rozhodl odstupné přijmout.

„Někteří lidé si (v pracovní době) hledají nové zaměstnání, někteří lidé si čtou knížky. Někteří lidé dokonce otevřeně hrají karty,“ dodal.

 

Konglomerát CEFC byl podle řady současných a bývalých zaměstnanců považován za atraktivního zaměstnavatele. Neplatil sice příliš vysoké mzdy, nabízel však příležitost k cestování, například do Evropy či Hongkongu. Zaměstnanci investičních týmů pracujících na akvizicích navíc dostávali bonusy ve výši až pěti měsíčních platů.

Nyní někteří manažeři CEFC na interních schůzkách zaměstnance vyzývají, aby si hledali novou práci. Zaměstnanci, kteří nepřijmou odstupné, budou muset čekat na to, jakým způsobem se čínská vláda a věřitelé se situací kolem CEFC vypořádají, píše agentura Reuters.

V České republice CEFC spravuje aktiva v hodnotě přes 1,5 miliardy eur. Koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu.

(jaz)