Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2018. Zbrojařská firma globálního významu zaznamenala čistý zisk 799 milionů dolarů. General Dynamics rostl podíl zakázek v obranném průmyslu, o jeden významný tendr se uchází prostřednictvím dceřiné společnosti také v České republice.
Čistý zisk General Dynamics se oproti prvnímu kvartálu loňského roku zvýšil o 4,7 %, redukovaný zisk za akcii z předcházejícího čtvrtletí stoupl dokonce o 6,9 % na 2,65 amerického dolaru (USD) za akcii.
Provozní marže společnosti za první čtvrtletí roku 2018 činila 13,4 % oproti 14,1 % v prvním čtvrtletí roku 2017. Konsolidovaná provozní marže se zvýšila o 60 bazických bodů oproti 12,8 procenta v posledním kvartále loňského roku.
„Společnost General Dynamics zaznamenala solidní výsledky za první čtvrtletí s růstem příjmů, čistých zisků i redukovaných zisků za akcii,“ řekla Phebe Novakovicová, předsedkyně představenstva a generální ředitelka společnosti.
„To je silný vstup do roku 2018 a my nadále důvěřujeme našemu dlouhodobému výhledu,“ dodala Novakovicová.
General Dynamics hlásí signifikantní nárůst zakázek především armádního charakteru. Prostřednictvím dceřiných společností se podílela na miliardovém obchodu s rumunskými ozbrojenými silami – dodání obrněných vozidel Piranha 5. Pokračovaly důležité transakce s americkou armádou a pro NASA vytvořila General Dynamics za 215 milionů dolarů projekt pozemní sítě pro udržitelný rozvoj, který modernizuje pozemní infrastrukturní systémy NASA pro svou satelitní síť.
Evropská dceřiná společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) už v minulosti dodala materiál rovněž české armádě. Prostřednictvím rakouské pobočky GDELS dodala Česku víceúčelová kolová obrněná vozidla Pandur II. Menší část vozidel byla vyrobena v Rakousku, ostatní se vyráběla v Česku, přičemž GDELS zajišťoval rovněž servisní služby.
Už v roce 2015 uzavřela GDELS strategické partnerství s holdingem Czechoslovak Group (CSG) a právě díky tomu firmy tohoto českého holdingu získaly práva na výrobu vozidel Pandur II a také na jejich technologický rozvoj, modernizaci i servisní služby. Právě proto může společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) patřící do holdingu CSG zajišťovat soběstačnost Česka ve výrobě i opravách kolových obrněných vozidel armády. V listopadu 2016 se navíc podařilo uzavřít obchod s indonéskou vládou a pandury tak získaly vůbec prvního zahraničního vlastníka.
Zapojení českého průmyslu je klíčové také pro chystanou obří zakázku, kterou vypíše letos Ministerstvo obrany ČR. Jedná se o nákup pásových obrněných vozidel, ministerstvo plánuje zakoupit minimálně 210 kusů a celkový objem zakázky by měl dosahovat 53 miliard korun.
Jedním ze čtyř uchazečů je právě GDELS s vozidlem ASCOD 2. V červnu loňského roku na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2017 v Brně společnost GDELS podepsala dohody s pěti českými společnostmi o možné budoucí spolupráci právě na programu nového pásového obrněného vozidla pro českou armádu.
GDELS je tedy připraven splnit požadavky ministerstva, aby nákup nových vozidel byl spojen s přenesením potřebných technologií a know-how do Česka a zapojením českých podniků do jejich výroby. Vítěz tendru by měl být znám nejpozději v příštím roce. Česko by mělo bojová vozidla dostat v letech 2020 až 2024.