CERMAT udělal chybu v přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia.

CERMAT udělal velkou chybu v přijímacích zkouškách na střední školy. U jedné otázky z českého jazyka označilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání za správnou odpověď variantu B, ale až v pátek, kdy se měly vyhlašovat výsledky zjistilo, že správná je i varianta C. Ředitel CERMATu proto vyzval ředitele škol, aby zatím nevyhlašovali výsledky přijímaček.

Zprávu uveřejnil server Aktuálně.cz.

Chyba se vyskytla u otázky dvanáct ve verzi přijímacího testu pro 2. termín pro osmiletá gymnázia.

„Uvedenou chybu neodhalily ani validační komise CZVV ani nezávislá odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení,“ uvedl podle serveru šéf CERMATu Jiří Zíka.

Zároveň proto vyzval ředitele škol, aby zatím nevyhlašovali výsledky přijímaček. Chyba by podle něj mohla ovlivnit přijímačky u 721 žáků, kteří dělali zkoušky na 234 školách.

„Mají šanci na změnu hodnocení. Z těchto výsledků se ale nedá dost dobře usoudit, zda se u některého žáka po přehodnocení dotkne změna výsledků tak, že by překročil hranici přijetí,“ řekl Zíka.

Body z písemných testů totiž tvoří 60 procent z celkového hodnocení, zbytek tvoří kritéria stanovená ředitelem školy.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) pro Aktuálně řekl, že je to „průšvih“, i kdyby jeho dopad nebyl tak velký.

„Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit.“

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit – podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek – přes 13 tisíc žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

(pel)