Ministerstvo vnitra se narychlo snaží protlačit doplňkové prováděcí zákony nového evropského nařízení GDPR. To má za cíl chránit osobní data ve virtuálním prostoru. Doplněk vnitra by měl ochránit tajemství úředníků a politiků, zamezit by tedy mohl i vyšetřování možných dotačních podvodů v kauze Čapího hnízda. S informací přišel iDnes.cz, server ovládaný premiérem v demisi Andrejem Babišem
„Vylepšení“ by podle expertů například znepřístupnilo informace o porušení závazků České republiky k EU. A tedy třeba i o vyšetřování možných dotačních podvodů jako EU prováděla v případě Čapího hnízda. Policisté nebo tajné služby by mohli získat právo tajit informace nejen o svých akcích, ale i o tom, jaká auta nakupují nebo jaké jejich šéfové dostávají odměny.
Přílepek zatemňuje zákon o svobodném přístupu k informacím, který nyní občanům umožňuje se takových věcí domoct.
Ministerstvo vnitra se přitom brání. Prý pouze zpřesňuje informační zákon a předchází tak možným nejasnostem. S tím ale nesouhlasí samotný autor původního zákona Oldřich Kužílek, který naopak změny tepe pro jejich přílišnou obecnost. Utajit, co je potřeba, je podle něj pohodlně možné už dnes. Nejkřiklavější novinka je podle něj omezení, které by úředníkům umožnilo utajit informace o porušení závazků, které má Česká republika vůči EU.
Vnitro v tom však problém nevidí. Změnu si podle něj vyžádalo ministerstvo zahraničí, aby mělo jednodušší práci, když nechce vyzradit českou vyjednávací strategii vůči EU.
Ministerstvo požadovalo, aby legislativní balíček poslanci mimořádně schválili už v prvním čtení. I s ohledem na to, že samotné evropské nařízení GDPR začne platit už 25. května. Tuto zrychlenou variantu však poslanci minulý týden zatrhli, a tak se dostane na pozměňovací návrhy i další debaty ve sněmovních výborech.
A ve Sněmovně se už první pozměňovací návrhy skutečně objevují.
„Předložím pozměňovací návrh, který všechny změny informačního zákona až na jednu potřebnou vyškrtne,“ posal poslanec Ondřej Profant z Pirátů.
(jaz)