Zákon o obecném referendu by v současnosti neprošel. Všechny tři poslanecké návrhy, které jsou k dispozici, by zamítl Senát. Vyplývá to z jednání členů ústavních komisí obou parlamentních komor.
„Převažující stanovisko senátní komise bylo, že v ČR máme ústavní systém založený na zastupitelské demokracii, a tento princip by měl být zachován,“ řekl Právu po jednání místopředseda senátní ústavní komise Jiří Dientsbier (ČSSD).
„To neznamená, že by nemělo být uzákoněno referendum, ale spíš jako doplněk,“ dodal.
Poslanec Marek Benda (ODS), který je odpůrcem referend, postoj senátorů uvítal.
„Bylo vidět, že Senát se k jakýmkoliv změnám Ústavy bude chovat velmi konzervativně,“ řekl Právu.
„Na rozdíl od Sněmovny, která klade technické otázky, jako kolik bude podpisů, se Senát spíš ptal na to, co od toho chceme a k čemu je to dobré. V tomto směru mi byly jeho postoje velmi blízké,“ dodal Benda.
Naopak lídr SPD Tomio Okamura odcházel zklamaný.
„Z jednání vyplynulo, že prosadit jakýkoliv zákon o referendu bude v Senátu obtížné. Diskuse prokázala, že senátoři nejsou referendu nakloněni,“ řekl po jednání Okamura Právu.
„Pokusíme se ho přijmout a prostě půjde do Senátu. Určitou změnu by mohly přinést podzimní senátní volby. Snad přibyde víc příznivců skutečné demokracie a ubyde jejích odpůrců,“ řekl Okamura.
Naději, že obměněný Senát bude po říjnových volbách referendu víc nakloněn, vyjádřil i předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předmětem sporů je mj. hlasování o mezinárodních smlouvách včetně případného vystoupení z EU. Podle Okamury by takové rozhodnutí mohl potvrzovat parlament ústavní většinou obou komor. S tím souhlasí i exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).
(jaz)