Ázerbájdžán si mnoho lidí představuje jako ortodoxní islámskou zemi, kde jsou ženy diskriminované. Právě tento stát sousedící s Dagestánem, Gruzií, Arménií a Íránem, je ale mezi muslimskými zeměmi výjimečný, co se týče práv žen.
Občasné klišé ve střední a západní Evropě bývá, že žena v islámské společnosti je utlačovaná. Další mýlka spočívá v tom, že postavení muslimek v jednotlivých zemích se odvíjí od islámského práva. Ve skutečnosti je ale islám pouze jedním z faktorů, který postavení ženy ovlivňuje. Postavení ženy v muslimské zemi se stát od státu liší a mimo jiné je nutné přihlížet i ke kontextu kulturních zvyklostí a ostatním faktorům.
Tolerantní islámský stát
Ázerbájdžán je jednou z nejtolerantnějších muslimských zemí na světě, kde zákony zaručují rovnost práv mužů a žen. V nedávné diskusi uspořádané New York University of Prague Tamerlan Vahabov, školský expert poradenské společnosti Ivy Group sídlící v ázerbajdžánském Baku, uvedl, že Ázerbájdžánky jsou součástí tamní politiky, stávají se ministryněmi i soudkyněmi a rok od roku stále více žen zastává vysoké vládní i společenské funkce.
Během zmiňované diskuse uvedla Šafag Mehralijevová, ředitelka kanceláře rektora univerzity ADA v Baku a moderátorka místního rozhlasu, že dle jejího názoru se situace žen v Ázerbájdžánu od té v České republice příliš neliší. Například podíl žen v parlamentu je velice podobný. V Baku jejich zastoupení činí necelých 17 procent, v Praze 22 procent.
Práva žen srovnatelná s Českou republikou
„Země bez ženy je zničená a bezmocná, ale v jejím náručí bude tento svět oplývat blahem. Žena vyzdvihuje lidskost.“
Tento citát Husseina Javida, který je znám jako ázerbájdžánský Shakespeare, shrnuje kulturní, ekonomické a politické zdůvodnění nedávného jmenování Mehriban Alijevové viceprezidentkou Ázerbájdžánu. Je tedy nejvýše postavenou ženou v Ázerbájdžánu od roku 1994, kdy byla zrušena funkce státní tajemnice, kterou obsazovala Lela Šovkatová.
Tyto skutečnosti ukazují, že Ázerbájdžán je země, kde jsou práva žen srovnatelná s Evropou. Pokud tedy nějaká žena tíhne k islámu a uvažuje nad životem v muslimské zemi, Ázerbájdžán by mohl být vhodnou volbou. Nejen, že má krásnou přírodu a památky, ale postavení žen v této zemi se jen málo liší od České republiky. (pra)