Andrej Babiš prohrál spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o to, zda byl evidován ve svazcích StB oprávněně. Soud v Bratislavě tak zamítl Babišovu žalobu a současný premiér v demisi může být uváděn jako agent komunistické StB. Babiš se proti verdiktu ohradil a chystá další žalobu.

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve svazcích StB. Informoval o tom slovenský server Sme.sk.

Mluvčí soudu Pavol Adamčiak uvedl, že rozhodnutí je konečné a nelze proti němu použít žádné opravné prostředky. Zamítnutí Babišovy žaloby v obnoveném líčení není překvapením. Soudci bratislavského soudu byli vázáni rozhodnutím ústavního soudu.

Ten ve svém loňském verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku například spravuje archivní svazky StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Pro nás i Ústav paměti národa to znamená, že Kauza Babiš je definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by tvrdilo, že je Andrej Babiš vedený jako agent StB neoprávněně,“ uvedli v reakci pro Sme.sk právníci ÚPN.

Andrej Babiš v reakci na verdikt soudu pro MF DNES uvedl, že nyní zvažuje další kroky.

„Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu (předchůdce dnešní BIS, pozn. red.), nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu,“ sdělil MF DNES.

Případný nový soudní spor však Babišovi zkomplikoval už loňský verdikt ústavních soudců. Zpochybnili totiž také věrohodnost bývalých příslušníků StB coby svědků. Jenže právě ti vypovídali ve prospěch šéfa hnutí ANO a ve sporu byli zásadním trumfem Babišových právníků, když tvrdili, že nynější premiér s StB nespolupracoval.

Babiš už dříve zopakoval, že za socialismu jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

Archivní dokumenty, které nyní spravuje Ústav paměti národa, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

(jaz)