Zástupci hnutí ANO, Pirátů, SPD a KSČM se sešli na schůzce o obecném referendu. Podle Tomia Okamury se přítomní shodli, že by mělo být referendum závazné. V jiných otázkách ale panují rozpory. Hnutí ANO například trvá na tom, aby tématem referenda nesmělo být vystoupení Česka z EU. To je přitom jedna z priorit SPD.

Na pracovní schůzce řešili zástupci stran několik okruhů: aby bylo referendum prohlášeno za platné, mělo by se jej účastnit zhruba 500 až 700 tisíc lidí.

Představy stran se ale zde výrazně liší. SPD by si představovalo výrazně menší počet, stejně jako v otázce toho, kolik podpisů by mělo být nutné pro svolání všelidového hlasování. SPD dříve navrhovala sto tisíc podpisů, ANO hovořilo až o 800 tisících.

Podle Okamury panuje shoda na závaznosti referenda. U hranice účasti potřebné pro platnost strany navrhovaly čísla mezi nulou až 35 procenty.

Návrh ústavního zákona předložilo hnutí SPD a Babišova vláda ho navzdory doporučení svých legislativců nezamítla. Podle Okamury na schůzce panovala shoda, že by sněmovna mohla poslat předlohu do Senátu v polovině roku.

Jde ale o ústavní zákon, který by muselo podpořit nejméně 120 poslanců a také třípětinová většina v Senátu, sněmovna navíc v tomto případě nemůže případné senátní veto přehlasovat.

V případě zahraničněpolitických otázek včetně vystoupení Česka z EU by pak mohl být přijat speciální ústavní zákon. To vidí jako cestu předseda KSČM Vojtěch Filip. Piráti zase navrhují speciální podmínky, například výrazně vyšší počet podpisů.

Nižší kvórum by se podle Pirátů mohlo týkat vnitrostátních otázek, jako je třeba kouření v restauracích. O členství v mezinárodních organizacích by pak měla rozhodovat kvalifikovaná šedesátiprocentní většina.

Středeční schůzky se neúčastnili zástupci ČSSD, pozváni nebyli ani lidovci. ODS zákon o obecném referendu odmítá jako celek.

Strany budou v diskusi o referendu pokračovat příští týden.

(jaz)