Evropská komise žaluje Česko kvůli odmítání migračních kvót.

Brusel žaluje Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítání povinných migračních kvót. Soud může rozhodnout o vysoké pokutě nebo opakovaném penále do chvíle, než trojice zemí své povinnosti splní. Končící ministr vnitra Milan Chovanec už dříve uvedl, že podle expertů z jeho úřadu Česku hrozí základní pokuta zhruba 270 milionů korun.

Kvóty na přerozdělení migrantů byly ministry vnitra EU přijaty přede dvěma lety. Za cíl si kladly jednorázově přerozdělit část migrantů z přetížené Itálie a Řecka.

Proti přerozdělení byly Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Česko dodnes kvóty nenaplnilo, a proto s ním Evropská komise před časem zahájila správní řízení, stejně jako s Polskem a Maďarskem.

Slovensko a Maďarsko rozhodnutí o přerozdělování napadly u unijního soudu, avšak neuspěly.

Program, na kterém se státy přes odpor ČR a dalších států shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září. Předpokládal přesun až 160 tisíc lidí, ostatní státy si ale dosud převzaly jen o něco více než 30 tisíc osob.

„Pokud Česko a další země, které komise kvůli kvótám poslala k soudu, změní přístup a ukáží snahu program plnit, situaci by to vyřešilo,“ uvedl místopředseda Komise Frans Timmermans.

Zeman kvóty odmítá

Prezident Miloš Zeman nadále v žádném případě nechce, aby se Česko zachovalo podle Timmermansova návrhu, tedy aby změnilo svůj postoj.

„Kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoliv jiného státu,“ připomněl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Zemanovo dřívější vyjádření.

Babiš chce jednat o stažení žaloby 

Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš hodlá bojovat nejen proti kvótám, ale i proti evropské žalobě.

„Budeme vyjednávat s Evropskou komisí o stažení žaloby, protože rozhodnutí a hlavně načasování je velice nešťastné, nevhodné vzhledem k vnitropolitické situaci u nás,“ uvedl Babiš.

Svobodní: Soud s ČR je nemístným vyhrožováním

Podle Svobodných Vyhrožování soudem, pokutami nebo odebíráním dotací patří k osvědčeným taktikám zastrašování a ukazuje na to, jací jsou představitelé EU ve skutečnosti totalitáři a pokrytci.

„Přerozdělování lidí proti jejich vůli připomíná obchod s lidmi a na něm se Česká republika nesmí podílet,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Polsko oznámilo, že je připraveno hájit svůj postoj před soudem.

Budapešť se nepodvolí nátlaku a bude se dál držet své migrační politiky, zdůraznil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v Bruselu.

Evropská komise ale trvá na tom, aby pro případ vážné migrační krize v některé členské zemi existoval v EU trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků.

(pel)