Politická úlitba Romům za 450,8 milionů korun byla dokonána. Stát vykoupil vepřín v Letech, aby tento zemědělský podnik nenarušoval dále pietu vůči místu, kde v období druhé světové války stál romský koncentrační tábor. Zhruba 120 milionů korun bude stát sanace a další úpravy areálu. Na místě by měl vzniknout památník obětí romského holokaustu.
Kupní smlouvu Praze podepsali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech. Schvalovací doložku za stát podepsal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Muzeum se bude o areál starat.
Chov vepřů má v Letech skončit do jara 2018. Důstojný památník by mohl na místě vzniknout během nejbližších let.
Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, zaplatí daňoví poplatníci zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Na sanaci a další úpravy areálu stát podle odhadů vynaloží ještě 120 milionů korun.
Přibližně 90 milionů korun bude stát odstranění budov a ekologické zátěže, 20 milionů korun se odhaduje na vybudování pietního místa. Na co půjde zbývajících 10 milionů, nebylo upřesněno.
„S náklady na památník by mohly pomoci zdroje z takzvaných norských fondů,” řekl ekonomický náměstek ministra kultury René Schreier.
Na podobu památníku bude vypsaná architektonická soutěž. Předtím se ještě na místech odstraněných budov uskuteční neinvazivní archeologický průzkum.
O nevhodnosti vepřína na místě, kde stával romský koncentrační tábor, se hovoří mnoho let. Existenci vepřínu v blízkosti pietního místa dlouhodobě kritizují občanští aktivisté. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.
Zařízení v Letech bylo otevřeno v srpnu 1940 jako takzvaný kárný pracovní tábor. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory.
Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se nevrátilo asi 600 romských vězňů. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.
(pel)