OSN zkritizovala Česko za přístup k Romům, rostoucí rasismus a islamofobii v zemi.

OSN a Čína kárají Česko za přístup k Romům a islamofobii. Česko by prý mělo lépe integrovat romskou komunitu, bojovat s xenofobií nebo strachem z islámu. 

Doporučení, která nejsou závazná, Česku dalo několik desítek zemí. Řada z nich ocenila pokrok v integraci dětí se znevýhodněním včetně romských dětí do vzdělávacího systému v rámci projektu takzvané inkluze. Zároveň doporučily, aby ČR na pokračování tohoto projektu uvolnila dostatek finančních prostředků i pracovníků.

Podle Belgie však v Česku nadále dochází k segregaci romských dětí, Čína uvedla, že diskriminace Romů je v ČR „systematická”.

Další doporučení pro Česko se týkala dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí nebo řešení problému přeplněných věznic. Několik zemí vyzvalo Českou republiku také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.

Řada převážně muslimských zemí včetně Turecka, Indonésie či Íránu doporučila Česku bojovat také s islamofobií, která je podle nich na vzestupu. Prostředkem v tomto boji by podle doporučení měla být mimo jiné osvěta. Izrael Česku doporučil, aby navázalo novým projektem na vládní kampaň proti nenávisti, která letos skončila.

Kromě pokroku Česka v oblasti integrace dětí se znevýhodněním do vzdělávacího procesu ocenila například delegace USA výslovně i dohodu české vlády o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora.

Takzvaný univerzální periodický přezkum je proces, který zkoumá stav lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Situaci přezkoumávají vždy po zhruba čtyřech a půl roku ostatní země a nevládní organizace. Česko v minulosti prošlo posouzením v letech 2008 a 2012.

(pel)