Zemi reálně hrozí globální ochlazení. Může za to sopka Agung na Bali, která už několikátým dnem hrozí masivní erupcí. Její výbuch by podle vědců mohl mít globální dopad na celoplanetární klima. Vulkanologové odhadují, že by došlo ke snížení celosvětové teploty o několik desetin stupňů.
Vulkanoložka Teresa Ubideová se domnívá, že nová erupce Agungu by průměrnou globální teplotu na Zemi snížila o desetiny stupně.
Po posledním výbuchu sopky Agung v roce 1963 poklesla průměrná teplota na Zemi o 0,1 až 0,4 stupně Celsia. Výbuch sopky Pinatubo na Filipínách po následující dva roky snížil teplotu na Zemi dokonce o půl stupně.
Ve vzdálenější historii měly následky sopečných erupcí ještě zásadnější dopady na světovou teplotu. V roce 1815 po erupci indonéského vulkánu Tambora poklesla globální teplota na Zemi o celé tři stupně. Sopka tehdy do atmosféry vychrlila miliony tun prachu a kamení, které tvořily bariéru pro ultrafialové záření.
Při svém zatím posledním výbuchu vyvrhla sopka Agung deset kilometrů vysoký sloupec toxických plynů a žhavého popela. Odborníci se obávají, že erupce o podobné síle může nastat v následujících dnech.
V posledních hodinách zaznamenali na tisíc menších otřesů. Jejich četnost se zvyšuje, otřesy navíc vychází ze stále menší hloubky, což značí blížící se erupci.
Tamní úřady už evakuovaly 135 tisíc lidí.
Bali v loňském roce navštívilo bezmála pět milionů cizinců. V posledních dnech však turisté začínají zájezdy rušit. (sfr)
Více o problematice globálních klimatických změn na Zemi čtěte ZDE: