Tajný dokument NATO počítá až se 60 miliony nelegálních běženců, kteří do roku 2020 budou chtít proniknout do Evropy. Evropa ovšem s takových přívalem zjevně nepočítá. Evropská komise navrhla nový program, na jehož základě by během příštích 2 let mohlo do EU legálně přesídlit nejméně 50 tisíc migrantů s nárokem na ochranu.
Podle studií připravených Severoatlantickou aliancí a unijní agenturou Frontex se mohou do Evropy vydat ze severní Afriky a z Turecka další miliony migrantů. Prozradil to předseda maďarského parlamentního výboru pro obranu Lajos Kósa.
Politik z vládnoucí strany Fidesz řekl, že z tohoto důvěrného dokumentu NATO o hrozbě migrace plyne, že do roku 2020 by jen v severoafrickém regionu mohlo být připraveno až 60 milionů běženců, kteří se budou chtít dostat do Evropy.
Poukázal také na informace agentury Frontex, podle které se na cestu do Evropy už vydalo až 36 milionů lidí. Jen na libyjském pobřeží je údajně již nyní připraven vyrazit na cestu další zhruba 1 milion uprchlíků.
Dohoda EU s Tureckem zatím zadržuje 3,6 milionu migrantů, upřesnil Kósa.
Evropská komise: 50 tisíc
Evropská komise (EK) navrhla nový program, na jehož základě by v příštích dvou letech mohlo do EU legálně přesídlit nejméně 50 tisíc lidí s nárokem na ochranu. Oznámil to eurokomisař Dimitris Avramopulos.
Projekt by se týkal také severní Afriky a zemí, jako je Libye, Etiopie, Súdán, Nigérie či Egypt. Na podporu přijímání těchto migrantů Komise přerozdělí půl miliardy eur (13,5 mld. korun).
Tento návrh EK přichází poté, co již skončila platnost dvouletého programu přerozdělování žadatelů o azyl na základě povinných migračních kvót.
V rámci tohoto kvótového mechanismu se státy EU přerozdělily z Itálie a Řecka celkem 29 144 běženců. Česko a některé další země Eu se na tomto přerozdělování odmítly podílet.
EK očekává, že na základě tohoto program bude nakonec přesunuto celkem zhruba 37 tisíc lidí. EU se přitom v roce 2015 dohodla na přerozdělení celkem 160 tisíc lidí.
Avramopulos upřesnil, že v budoucnu bude EK klást důraz na návraty těch migrantů, kteří nemají nárok na azyl, ale také na otevření legální možnosti přicestovat pro ty, kteří naopak nárok na mezinárodní ochranu mají. (sfr)