Prezident Trump navrhl radikální daňovou reformu, jejíž součástí je snížení firemní daně na 20 procent. Nejnižší sazba daně z příjmu pro obyvatele by v USA činila 12 procent. V Česku připravují daňovou reformu úředníci s tím, že by měla vstoupit v platnost v roce 2020.
Americký prezident Donald Trump představil největší daňovou reformu v zemi za posledních 30 let. Součástí plánu je snížení firemní daně ze zisku z 35 na 20 procent. Původní Trumpův návrh přitom počítal se snížením na 15% sazbu.
Pro jednotlivce by se stávajících sedm daňových sazeb v USA sloučilo do tří: 12, 25 a 35 procent.
Podle prezidenta by tato reforma přinesla úlevu americké střední třídě. Federálnímu zdanění by ovšem podléhala jen menší část příjmů. Trump také zdůraznil, že bohatí Američané by z jím navrhované daňové reformy neprofitovali.
„Myslím, že bohatým lidem reforma přinese jen velmi malý prospěch,“ prohlásil Trump.
„Co se týče korporátní daně, chtěl jsem začít na 15 procentech a máme 20 procent, protože 15 procent bylo tak nízkých, že bychom přišli o příjmy. Tak máme 20 procent, dvacítka je mé číslo a diskutovat o němu nebudu,“ řekl americký prezident.
V porovnání s jinými vyspělými zeměmi platí společnosti v USA relativně vysoké daně a jejich snížení požadují už delší dobu.
Kritici oponují, že Trumpův návrh neuvádí, jak by měl být nahrazen výpadek příjmů, aby zásadně nestoupl rozpočtový deficit. Bílý dům nepředložil propočet, o kolik by snížení daní rozpočet připravilo. Organizace Tax Foundation před časem odhadla, že by státní pokladna v příštích deseti letech přišla o 5,9 bilionu dolarů (131 bilionů korun).
Daně v Česku
Sazba daně z příjmu fyzických osob v ČR činí 15 %. Odborníci však poukazují na to, že efektivní (skutečná) sazba této daně může být jiná, protože se daň z příjmu fyzických osob počítá ze superhrubé mzdy a všichni zaměstnanci mají nárok na slevu na poplatníka.
Daň z příjmu fyzických osob u zaměstnanců se počítá ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé odvádí na sociálním pojištění 25 % z hrubé mzdy zaměstnance a na zdravotním pojištění 9 % z hrubé mzdy zaměstnance. V souhrnu tedy 34 %.
Sazba daně z příjmů právnických osob (tedy firem) je v Česku 19 procent.
Chystá se daňové samovyměřování
Ministerstvo financí v Česku připravuje nový zákon o daních z příjmů. Ten by měl být připraven ještě letos na podzim a připraven pro budoucí vládu. V platnost by měl vstoupit v roce 2020.
Informovala o tom náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Podle ní půjde o „neutrálně psaný úřednický zákon, se kterým se může ztotožnit každá politická reprezentace“.
Rozdíl bude jen v několika prioritách, které do zákona noví ministři promítnou.
Nový zákon má být jednoduchý a přehledný s tím, že jeho základ zůstane stejný, ale zákon bude očištěn od výjimek. K zákonu bude připojen katalog výjimek, ze kterého si bude každá budoucí vláda vybírat priority podle svého programu.
Jak ale Schillerová upozornila, projekt nového daňového systému má také zefektivnit práci Finanční správy ČR a povede k větší elektronizaci daňové správy. Vedle nového zákona o daních z příjmů má být součástí nového systému také „samovyměření daně“.
Podstata „samovyměření“ tkví v tom, že daň je automaticky stanovena ve výši, kterou uvede plátce ve svém daňovém přiznání. Pokud přiznání nepodá, je daň stanovena v nulové výši. (sfr)